fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Spółki z WIG20 poprawią wyniki

Wzrost zysków spółek z WIG20 powinien się zbiec z dalszym poluzowaniem polityki monetarnej w USA. To zdaniem części analityków może wywołać falę zakupów akcji tych firm
Sektor paliwowy, spółki wydobywcze, a także niektóre firmy budowlano-deweloperskie i handlowe to zdaniem większości analityków firmy, które w III kwartale poprawią wyniki. „Rz” dotarła do prognoz 11 domów maklerskich nt. przychodów, zysków i EBITDA spółek z WIG20.
Konkluzja tych raportów jest podobna – inwestorzy spodziewać się mogą w najbliższym czasie raczej dobrych wyników. Zysk netto dla całej grupy firm z WIG20 (pomijając CEZ) wzrosnąć ma o ok. 40 proc. kwartał do kwartału i o ok. 16 proc. rok do roku. Jednym z powodów będą zdaniem analityków lepsze wyniki Orlenu i Lotosu, które skorzystały na lipcowym umocnieniu złotego (co m.in. zmniejsza koszt obsługi zobowiązań). Nie powinny zawieść także banki, które mają poprawić łączny zysk dzięki mniejszym odpisom na zagrożone kredyty.
[wyimek]16 procent rok do roku ma w III kw. urosnąć zysk firm z WIG20 wg analityków[/wyimek]
W mniejszym stopniu rosnąć będą według analityków przychody. Spodziewają się oni, że dla wszystkich firm z WIG20 (prócz CEZ) wzrosną one o 1 proc. kwartał do kwartału i 15 proc. rok do roku.
Publikacja lepszych niż poprzednio sprawozdań finansowych w momencie, kiedy rynki czekają na kluczowe posiedzenie Fedu (3 listopada) okazać się może podwójnie korzystne. Analitycy Domu Maklerskiego WBK w nowej strategii przypominają, że większość inwestorów oczekuje od Fedu dalszego luzowania polityki pieniężnej. Jeżeli tak się stanie, można – ich zdaniem – oczekiwać napływu na rynki wschodzące kolejnego kapitału. Poprawa zysków polskich spółek w takim momencie ich zdaniem może działać niezwykle przyciągająco na inwestorów.
Sezon publikacji wyników za III kwartał rusza już jutro.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA