fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Z życia samorządów

Łódzkie bezproblemowo korzysta ze środków unijnych

Województwo łódzkie bardzo dobrze radzi sobie z zawieraniem umów o dofinansowanie. Najwięcej podpisano ich w ubiegłym roku w okresie maj – wrzesień.
Rzeczpospolita
Region sprawnie podpisuje umowy o unijne dotacje. Realizuje stosunkowo niewiele, ale za to dużych inwestycji kluczowych
Wartość unijnego dofinansowania na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego wynosi około 4 mld zł, co stawia Łódzkie dokładnie pośrodku wszystkich województw. Region sprawnie uruchomił realizację regionalnego programu i bardzo dobrze radzi sobie z wdrażaniem funduszy europejskich na lata 2007 – 2013. Choć obecnie nie zalicza się do ścisłej czołówki, wciąż utrzymuje bardzo dobre tempo wykorzystania unijnych pieniędzy. Województwo łódzkie do końca września tego roku zawarło umowy, których wartość sięga prawie 64 proc. dostępnego budżetu. To daje mu piąte miejsce w Polsce.
Jeśli chodzi o poziom wydatków, to z wynikiem wynoszącym ponad 16 proc. unijnego dofinansowania (trochę poniżej średniej dla wszystkich programów regionalnych) województwo zajmuje dziesiąte miejsce. Rok wcześniej region plasował się nieco wyżej w tym rankingu (odpowiednio na trzecim i szóstym). Jednak aktualne wyniki nie są efektem zwolnienia tempa, ale raczej wyrównywania się różnic między najsłabszymi i najlepszymi regionami oraz tworzenia się coraz liczniejszej grupy województw z wynikami oscylującymi wokół średniej.
[wyimek]670 mln zł wypłacono z funduszy unijnych beneficjentom w Łódzkiem[/wyimek]
Województwo łódzkie około 30 proc. całego budżetu programu regionalnego zarezerwowało na projekty indywidualne. Na liście znajduje się 35 przedsięwzięć, których całkowita kwota dofinansowania wynosi około 1,5 mld zł. Widać zatem, że region – w przeciwieństwie np. do województwa lubuskiego – preferuje (w systemie projektów pozakonkursowych) wsparcie niewielu, ale za to dużych inwestycji.
Województwo łódzkie publikuje na stronach dotyczących programu regionalnego miesięczną informację o stanie jego realizacji. Oprócz typowych wiadomości dotyczących postępu finansowego znajduje się tam również informacja o wykorzystywaniu funduszy unijnych przez poszczególne powiaty województwa, co jest warte zwrócenia uwagi. To bardzo dobra praktyka, która pozwala obserwować kierunek przepływu pieniędzy i ocenić, na ile przyczyniają się one do niwelowania różnic występujących pomiędzy regionami.
[i] Jerzy Kwieciński, prezes Fundacji Europejskie Centrum Przedsiębiorczości[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA