fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Bus mijał cysternę. Jej kierowca uciekł

Wypadek w Nowym Mieście n/Pilicą
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Grzegorz Byszewski
Marek Kozubal
Policja szuka kierowcy, który widział wtorkowy wypadek w Nowym Mieście nad Pilicą i nie udzielił pomocy ofiarom
W sobotę o godz. 11 w Drzewicy odbędzie się wspólna msza pogrzebowa 18 ofiar wypadku – poinformował burmistrz tego miasta Janusz Reszelewski.
16 zabitych spocznie w Drzewicy, dwie w innych miejscowościach.
Rodziny ofiar objęto pomocą psychologiczną. – Opiekują się nimi także pracownicy socjalni z urzędu w Drzewicy – mówi Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA. Wczoraj otrzymały z urzędu po 2,5 tys. zł zasiłku. Dodatkowe 2,5 tys. zł zapowiedział wojewoda łódzki.
– Zamierzam im pomóc też w inny sposób. Chciałbym, by Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi zaproponował tym rodzinom pracę. Jeżeli będzie to możliwe, jeszcze w tym roku – powiedział „Rz” burmistrz Reszelewski.
Mieszkańcy gminy żyją głównie z dorywczych prac w sadach.
Wczoraj w Zakładzie Medycyny Sądowej w Warszawie przeprowadzono sekcję zwłok wszystkich ofiar wypadku.
– Wykazała obrażenia wewnętrzne wielonarządowe spowodowane wypadkiem drogowym – poinformowała Małgorzata Chrabąszcz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Lekarze pobrali próbki do badań toksykologicznych, na podstawie których będzie można sprawdzić, czy kierowca dostawczego volkswagena Mirosław B., który wjechał we mgle na ciężarówkę, był trzeźwy.
Rodziny zidentyfikowały już wszystkie ofiary wypadku.
Jego okoliczności bada pięciu prokuratorów. Z danych tachografu z ciężarówki, w którą wjechał volkswagen, wynika, że jej kierowca Tomasz S. jechał z prędkością 60 km/godz. Na razie nie wiadomo, jak szybko poruszał się bus wiozący 18 osób (choć miejsc dla pasażerów było sześć). – To ustalą biegli – mówi prokurator Chrabąszcz. 
Prokuratura ma już zeznania dwóch świadków i Tomasza S. – Powiedział, że bus, który wbił się w ciężarówkę, mijał scanię z cysterną na przewóz cementu. Jej kierowca musiał widzieć wypadek, bo po przejechaniu 100 metrów się zatrzymał. Zobaczył, co się dzieje, i odjechał. Nie udzielił pomocy poszkodowanym – mówi prokurator.
Z relacji S. wynika, że nie zatrzymało się też kilku innych kierowców. Szuka ich policja.
Urząd Miasta w Drzewicy utworzył konto, na które można wpłacać pieniądze dla rodzin ofiar: Bank Spółdzielczy Przysucha o/Drzewica 45 9145 1011 4000 0156 2000 0017.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA