fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moja Emerytura

Fundusz Aviva znów sprzedał akcje

Warszawska giełda
Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
O ponad 5 mld zł wzrosła w poprzednim miesiącu wartość portfela akcji otwartych funduszy emerytalnych
Udział akcji w portfelach inwestycyjnych funduszy emerytalnych wyniósł na koniec września 34 proc. To najwyższy poziom od grudnia 2007 r. i wyższy niż na koniec sierpnia (33,08 proc.).
Najwięcej akcji ma w portfelu OFE Polsat. Co ciekawe, jest bardzo blisko progu ustawowego udziału akcji, czyli 40 proc. W portfelu tego funduszu te papiery stanowią już 39,9 proc. Kolejny za nim jest fundusz Pekao z udziałem rzędu 35,9 proc. Najmniej akcji ma fundusz Axa – 31,6 proc.
Na koniec września wartość akcji notowanych na GPW w portfelach OFE po raz pierwszy w historii przekroczyła próg 70 mld zł. Łączny portfel, wraz z akcjami zagranicznymi, to ok. 72 mld zł (wobec prawie 210 mld zł aktywów ogółem). W porównaniu z sierpniem wartość ta wzrosła o ponad 5 mld zł. A od początku roku jest już wyższa o ok. 17 mld zł. Na ten wzrost wpływ miały znaczące zwyżki na giełdzie.
We wrześniu, jak wynika z naszych wyliczeń, zarządzający kupili akcje za 150 – 250 mln zł. Niektóre domy maklerskie wskazują, że zakupy mogły być znacznie wyższe i przekroczyć nawet 2 mld zł.
Nominalnie najwięcej akcji kupiły fundusze PZU Złota Jesień oraz Generali. Największych zakupów w porównaniu z wysokością aktywów dokonał zaś Pocztylion. Zastanawia zwłaszcza krok Generali, które do niedawno jeszcze utrzymywało bardzo niski udział akcji, co mogło świadczyć o raczej negatywnej ocenie sytuacji na rynku. Najbardziej agresywnymi sprzedającymi akcje były z kolei Aviva i Amplico. Aviva sprzedaje akcje już zresztą kolejny miesiąc z rzędu. Nie bez znaczenia na tę decyzję we wrześniu miało rozliczenie sesji transferowych. Aviva traci wielu klientów na rzecz konkurentów, a tym samym i aktywów. Musi zatem dostosowywać portfel do zmieniającej się sytuacji.
– W USA miniony miesiąc został uznany za najlepszy wrzesień od wybuchu II wojny światowej. W Polsce dla giełdy to też dobry miesiąc – mówi Adam Kurowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Aktywami Axa PTE.
Główny wpływ na wyniki funduszy miały jednak pojedyncze spółki. Rosły kursy choćby największych banków, jak Pekao czy PKO BP. Ruch widać było na akcjach BZ WBK. Zyskiwał też np. Eurocash.
Wartość papierów skarbowych w portfelach OFE wzrosła o 4 mld zł, do prawie 115 mld zł. Udział tych papierów spadł jednak do 54,1 proc. z 55 proc. na koniec sierpnia. We wrześniu OFE kupiły znaczący pakiet obligacji Polkomtelu (za ok. 500 mln zł).
Na koniec września fundusze znów miały dużo gotówki – ich depozyty przekraczały 8 mld zł. Wyróżnił się zwłaszcza OFE ING, który w tej formie trzymał 4,7 mld zł, co stanowiło 9 proc. portfela.
Jak wynika z naszych informacji, z końcem września z funduszu Pekao odszedł dyrektor odpowiedzialny za inwestycje Sergiusz Frąckowiak.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA