fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

Start księżycowej sondy na rocznicę chińskiej rewolucji

Orbiter Chang’e 2 jest gotowy do startu. Może polecieć już w najbliższy piątek
“Ostatnie przygotowania są w toku”, pisze oficjalny chiński “Dziennik Ludowy” w internetowym wydaniu. Startem 1 października rząd Chin chce uczcić 61. rocznicę komunistycznych rządów w tym kraju.
“Sonda Chang’e 2 została już przetransportowana na stanowisko startowe w centrum kosmicznym Xichang w południowo-wschodniej części prowincji Syczuan”, czytamy w “Dzienniku Ludowym”. Prognoza pogody dla Xichang i okolicy przewiduje na piątek czyste niebo bez chmur.
Sonda przeprowadzi szereg doświadczeń i testów koniecznych do lądowania na powierzchni Srebrnego Globu chińskiego bezzałogowego statku kosmicznego Chang’e 3. Plany zakładają, że nastąpi to w roku 2013. Nazwa programu Chang’e pochodzi od imienia jednej z bogiń, która wedle mitologii poleciała na Księżyc. Władze mają nadzieję, że udana realizacja programu pozwoli Chinom w wyścigu kosmicznym stanąć na równym poziomie ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją.
Chang’e 1 wystrzelony w październiku 2007 roku krążył po orbicie Srebrnego Globu do marca 2009 roku. Jego misja zakończyła się efektownym uderzeniem w powierzchnię Księżyca. Ale wcześniej jego kamery dostrzegły szczegóły wielkości 120 metrów. Satelita drugiej generacji zbliży się na odległość 100 km. Jego kamery będą w stanie rozpoznać szczegóły wielkości dziesięciu metrów.
Chińczycy mają nadzieję, że w roku 2017 uda się kolejnemu satelicie przywieźć na Ziemię próbki księżycowej skały. Pierwszą załogową wyprawę na Księżyc Chiny chcą przeprowadzić w 2020 roku.
Dotychczas odbyły się cztery próbne loty statków Shenzhou bez załogi i trzy załogowe. Chiny stały się trzecim po USA i Rosji państwem zdolnym wysyłać ludzi w kosmos.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA