fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Długi Przewozów Regionalnych będą spłacone?

Spółka zmieni nazwę na "Przewozy Regionalne", bez skrótu PKP
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Samorządowy przewoźnik ma już 420 mln długów. By je spłacić chce m.in. wyleasingować swój tabor i odzyskać pieniądze od Skarbu Państwa
Środki ze Skarbu Państwa miałyby pochodzić z tytułu uruchamiania pociągów międzywojewódzkich w latach 2004- 2008. Pozwy na około 680 mln zł zostały już złożone.
— Zawarliśmy już porozumienia z naszymi wierzycielami obejmujące kwotę ok. 120 mln zł — mówi Małgorzata Kuczewska — Łaska, prezes Przewozów Regionalnych. — Brakuje jeszcze ugody z PKP Polskie Linie Kolejowe, której jesteśmy za korzystanie z torów winni ok. 300 mln zł — dodaje prezes Kuczewska — Łaska. Jak dodaje, władze spółki koncentrują się teraz na zdobyciu pieniędzy na spłatę zobowiązań. Jednym ze sposobów na pozyskanie ok. 300 — 400 mln zł gotówki jest leasing zwrotny taboru używanego obecnie przez Przewoźnika. Drugim jest odzyskanie od Skarby Państwa należnych dopłat za uruchomienie pociągów międzywojewódzkich na zlecenie państwa w latach 2004 — 2008. — Zostały skierowana dwa pozwy na łączną kwotę 678 mln zł. Liczymy się z tym, że odzyskanie tych pieniędzy zajmie 2 — 3 lata — podsumowuje prezes Przewozów Regionalnych.
Spółka ten rok miała zakończyć zbilansowaniem przychodów i kosztów. Tak się jednak nie stanie. Prognozowana strata przewoźnika za ten rok to ok. 115 mln zł. — Nasze przychody były niższe niż zakładaliśmy, m.in. z uwagi na spadek liczby podróżnych o ok. 7 proc. Dodatkowo nie wszystkie województwa podpisały umowy na pokrycie 100 proc. deficytu zamawianych przez siebie pociągów — wyjaśnia prezes Kuczewska — Łaska.
Władze przewoźnika chcą też pozyskać inwestora strategicznego. Obecnie przygotowują się do wyboru doradcy, który wyceni spółki i pomoże znaleźć potencjalnego inwestora. Miałby on wejść do spółki poprzez wykup udziałów powstałych w wyniku podniesienia kapitału.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA