fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Wrześniowa sprzedaż jednostek TFI podobna do sierpniowej

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Po wakacjach Polacy nie wrócili masowo do zakupów jednostek TFI, na co liczyła ta branża
Według informacji uzyskanych od największych graczy na rynku wrześniowa sprzedaż ich produktów jest podobna do wakacyjnej. W lipcu i sierpniu branża pozyskała po ok. pół miliarda złotych netto.
W BZ WBK AIB TFI, drugim co do wielkości zgromadzonych aktywów towarzystwie na rynku, do 23 września saldo wpłat i wypłat było ujemne, wynosiło kilkadziesiąt milionów złotych. Dotychczasowa wrześniowa sprzedaż ING TFI, trzeciego gracza na rynku, wypada gorzej niż ta z sierpnia, kiedy było to ok. 30 mln zł na minusie.
– W okresie 1 – 23 września odnotowaliśmy ujemne saldo sprzedaży netto w wysokości ok. 45 mln zł – mówi Małgorzata Barska, członek zarządu tego towarzystwa. Idea TFI pozyskała jak na razie prawie 80 mln zł wobec ok. 100 mln zł w sierpniu. – Sytuacja jest podobna do poprzednich miesięcy – komentuje też Sebastian Buczek, którego Quercus TFI miesiąc wcześniej także zainkasował netto ok. 100 mln zł.
Lepiej jest jedynie w PKO TFI, które dotąd pozyskało netto ponad 100 mln zł wobec ok. 80 mln zł miesiąc wcześniej. Pioneer Pekao TFI, największy gracz, oraz Union Investment TFI, które ostatnio było liderem w pozyskiwaniu świeżego kapitału, nie ujawniły danych wrześniowych.
– Ponad 80 proc. wrześniowych wpłat dotyczy funduszy pieniężnych i dłużnych. W całym trzecim kwartale to ok. 60 proc. – mówi Adam Johaniuk, dyrektor ds. sprzedaży w PKO TFI. W ING największym zainteresowaniem cieszy się fundusz inwestujący w obligacje korporacyjne. Inaczej jest m.in. w Idei, gdzie fundusze inwestujące w akcje sprzedają się coraz lepiej.
W większości TFI umorzenia mają miejsce głównie w funduszach z udziałem akcji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA