fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rosja zainwestuje w arktyczne złoża 330 mld dolarów

Iwona Trusewicz
Gigantyczne inwestycje w złoża paliw na arktycznym szelfie Rosji zapowiedział Kreml. Budżet da na to 330 mld dol. do 2039 r. Drugie tyle wyłożą koncerny
O arktycznych planach Rosji poinformowało ministerstwo przyrody i bogactw naturalnych. Z pieniędzy podatników Rosja sfinansuje badanie geologiczne, precyzyjną ocenę wielkości załóż oraz inwestycje w infrastrukturę.
- Morze Barentsa, Pieczorskie i Karskie są w umiarkowanie rozpoznane, a wschodnie morza polarne jeszcze mniej - argumentował dla agencji Nowosti wiceminister Igor Majdanow zasadność wyłożenia przez państwo kwoty równej rocznym dochodom budżetowym Rosji.
Kontynentalny szelf Rosja ma powierzchnię 4 mln km kw. i rozciąga się od bieguna północnego do północnych wybrzeży Federacji. Zalegają w nim gigantyczne zasoby ropy i gazu ziemnego, które szacuje się na 90-100 mld ton., z czego 80 proc. przypada na gaz.
Dochodowość szelfowych inwestycji jest wysoka. Jeden wydany rubel ma przynieść ok. 70 rubli zysku. W strategii energetycznej Rosji na najbliższe 30 lat rozpoczęcie wydobycia z arktycznego szelfu ma zagwarantować pozycję światowego lidera XXI w produkcji paliw.
Na razie najwięcej inwestuje w szelf Gazprom, który uruchomił już wydobycie gazu z Morza Ochockiego (projekty Sachalin-2 i Sachalin-3); zbudowała jedną platformę wiertniczą na Morzu Barentsa w ramach projektu Sztokman (wspólnego ze Statoil Hydro); wierci także ropę na Morzu Pieczorskim.
Sam koncern ocenia, że do 2020 r na swoje arktyczne projekty będzie potrzebował ponad 10 platform wiertniczych i technologicznych; 60 statków badawczych i 23 gazowce (rodzaj tankowca do przewozu gazu skroplonego).
Także Rosnieft prowadzi na szelfie kilka projektów, ale poziom inwestycji dwóch największych koncernów jest na razie minimalny. W 2008 r oba wydały na badania na szelfie ponad 56 mld rubli (1,8 mld dol.). A przy takim poziomie inwestycji, zdaniem ministerstwa przyrody, rozpoczęcia regularnego wydobycia z szelfu zajmie...165 lat. Dlatego rząd zdecydował się na udział budżetu w programie. Koncerny mogą też liczyć na liczne ulgi. Już dziś na wydobycie za kręgiem polarnym obowiązuje zerowa stawka podatku.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA