fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Tylko w 20 proc. gmin nasycenie Internetem jest wysokie

Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Urząd Telekomunikacji Elektronicznej opublikował mapę korzystania z szerokopasmowych łączy. Jest słabo. Najgorzej z wydajnymi łączami
W 50 proc. gmin w Polsce tylko 30 – 50 proc. zlokalizowanych tam gospodarstw domowych dysponuje łączem internetowym – podaje raport opublikowany w piątek przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Urząd inwentaryzuje polską sieć telekomunikacyjną.
Wyniki tego badania nie napawają optymizmem. Wedle przyjętych przez UKE kryteriów nasycenie Internetem w połowie polskich gmin jest średnie (1256 gmin), niskie (714) lub bardzo niskie (27).
Najgorsza sytuacja jest w województwach Polski Wschodniej, województwach zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. Największe skupisko gmin o bardzo niskim nasyceniu Internetem jest na granicy województw mazowieckiego i lubelskiego.
Rejony o wysokim (431 gmin) i bardzo wysokim (51) nasyceniu Internetem położone są w rejonie dużych aglomeracji, jak Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Wrocław czy Kraków. W tych rejonach na 100 gospodarstw domowych przypada od 50 do 70 linii internetowych. Ale tylko 19,5 proc. wszystkich polskich gmin, jakie zinwentaryzował UKE.
Chociaż w Polsce można już kupić nowoczesne usługi dostępowe o przepustowości 10 – 100 Mb/s, to ich popularność – mimo spadających cen – jest na razie niewielka. Tylko w pięciu gminach liczba łączy internetowych powyżej 2 Mb/s jest wysoka (powyżej 50 proc.). To 0,2 proc. wszystkich gmin w Polsce.
[wyimek]482 - w tylu gminach nasycenie Internetem jest zadowalające[/wyimek]
– Nieznaleziona została żadna gmina, w której ponad 70 proc. mieszkań posiadałoby dostęp o przepływności równej bądź wyższej od 2 Mb/s – napisał UKE w komentarzu do raportu.
Do chlubnych wyjątków należą Gdańsk, Suwałki, Świnoujście, Kołbaskowo i Piła. Wynika to zazwyczaj z polityki produktowej lokalnych operatorów, którzy konkurują z wielkimi dostawcami, jak Telekomunikacja Polska, Netia czy UPC, wydajnymi łączami za niską cenę.
Na przykład AP Internet w Kołbaskowie oferuje jedną tylko usługę – 15 Mb/s – za 60 zł miesięcznie. Wielcy operatorzy, chociaż mają już w ofercie wydajne łącza po przystępnej cenie, przez ostatnich kilka lat sprzedawali przede wszystkim łącza 1 – 2 Mb/s. I z tych w przeważającej mierze korzystają dzisiaj Polacy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA