fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Już jutro egzaminy na aplikacje

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Sobota jest dniem egzaminów na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą
Zgłosiło się do nich w całym kraju 10 048 osób. Najwięcej chętnych jest na aplikację radcowską 5560. W adwokaturze swoją zawodową przyszłość widzą 3044 osoby. Notariuszami chce zostać 1093 magistrów prawa, a komornikami 351.
W porównaniu z ubiegłym rokiem chętnych na aplikacje jest o 30 proc. mniej. Obecny nabór jest na poziomie roku 2007, kiedy startowało 9,8 tys. kandydatów. Jedynie na aplikację komorniczą liczba kandydatów jest większa niż w poprzednich latach.
[b] Najwięcej osób będzie zdawać w Warszawie na aplikację radcowską 1725. Najmniej na adwokacką w Bielsku Białej i Radomiu po 29.[/b]
Egzamin przeprowadzi 59 komisji powołanych przez ministra sprawiedliwości, w tym 26 adwokackich, 25 radcowskich, pięć notarialnych i trzy komornicze. Polega on na rozwiązaniu pisemnego testu z wiedzy prawniczej. Test składa się ze 150 pytań (każde ma trzy odpowiedzi, w tym jedna jest prawidłowa). Prawidłowość odpowiedzi będzie oceniana według stanu prawnego obowiązującego w dniu egzaminu.
Na aplikację adwokacką i radcowską pytania są wspólne. Aby zdać i dostać się na aplikację, trzeba odpowiedzieć poprawnie na 100 (na komorniczą 90). Testy obejmują materiał zawarty w aktach prawnych, których wykaz ministerstwo opublikowało już w maju. Na rozwiązanie jest 2,5 godziny.
Aplikacja to szkolenie teoretycznopraktyczne przygotowujące do wykonywania po zdaniu na koniec egzaminu zawodowego wybranej profesji prawniczej. Aplikacje adwokacka i radcowska trwają trzy lata, notarialna dwa i pół roku, komornicza dwa lata.
Tegoroczne egzaminy mogą być ostatni raz przeprowadzone w takiej formule. Niedawno Sejm rozpoczął pracę nad ustawą, która ma zmienić zasady naboru na aplikacje. Wprowadziłaby system dwustopniowych państwowych egzaminów prawniczych. Egzamin na aplikację byłby trudniejszy niż dzisiejszy, wymagałby bowiem rozwiązywania kazusów prawniczych.
[b][link=http://www.rp.pl/artykul/540788.html]Czy egzamin był trudny? Posłuchaj relacji tv.rp:[/link][/b]
[ramka] [b][link=http://www.rp.pl/galeria/55769,1,540362.html]Zobacz galerię zdjęć z egzaminów na aplikacje[/link][/b][/ramka]
 
 
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA