fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Arcelor przejmie oddziały stalowego Cognora

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
120 – 150 mln zł może otrzymać należący do grupy Złomreksu giełdowy dystrybutor stali Cognor za kilkanaście oddziałów, które przejmie ArcelorMittal – ustaliła „Rzeczpospolita”
O tym, że Złomrex negocjuje z ArcelorMittalem w sprawie sprzedaży części aktywów, rynek spekuluje od miesięcy. Jak udało się nam ustalić, w połowie września strony porozumiały się odnośnie do szczegółów transakcji i ma ona zostać dopięta w najbliższym czasie.
Chodzi o część dystrybucyjną Złomreksu skupioną wokół giełdowego Cognoru. Jak twierdzi nasz rozmówca zbliżony do jednej ze stron transakcji, spółka ma wydzielić w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa kilkanaście polskich oddziałów (być może wszystkie) i wydzierżawić je spółce ArcelorMittal Distribution Solutions, czyli dystrybucyjnemu ramieniu koncernu ArcelorMittal. Niewykluczone, że kolejnym krokiem będzie sprzedaż tych aktywów.
[wyimek]216 mln zł wynosiła wczoraj giełdowa kapitalizacja grupy Cognor[/wyimek]
Jak twierdzi rozmówca „Rz”, wartość transakcji opiewa na 120 – 150 mln zł, co dawałoby 1,8 – 2,3 zł na akcję Cognora. Wczoraj kurs katowickiego dystrybutora wzrósł o 0,3 proc., do 3,3 zł.
Wpływy z dzierżawy oddziałów Cognor wykorzysta zapewne do redukcji zadłużenia oraz zasilenia kapitału obrotowego. Na koniec I półrocza grupa miała zaciągniętych ponad 92 mln zł krótkoterminowych kredytów i pożyczek.
Do katowickiej spółki należy jeszcze Cognor Stahlhandel, który ma placówki w Austrii oraz kilku krajach naszego regionu Europy. Przychody Cognora w I półroczu 2010 r. wyniosły 570 mln zł, z czego ok. 80 proc. przypadło na spółki poza Polską.
Zarówno Sylwia Winiarek, rzeczniczka ArcelorMittal Poland, jak i Przemysław Sztuczkowski, prezes i jedyny akcjonariusz Złomreksu, nie chcieli tej sprawy skomentować.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA