fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rządowy grant dla IBM – 31,5 mln zł dotacji dla centrum usług

W tym roku inwestycje w nowoczesne usługi biznesowe mają otrzymać z budżetu wsparcie w wysokości 44 mln zł
Dziś rząd ma podjąć decyzje w sprawie wartego 31,5 mln zł grantu z budżetu dla koncernu IBM, który we Wrocławiu tworzy centrum usług dla branży IT. To druga pod względem wielkości dotacja, jaką w ramach programu wieloletniego zaplanowano dla zagranicznego inwestora. Największą – blisko 39 mln zł – ma otrzymać Fiat na uruchomienie w Tychach produkcji lancii ypsilon. W zamian za pomoc IBM zobowiązał się do zainwestowania 126 mln zł i utworzenia 3 tys. nowych miejsc pracy. To jedna z największych inwestycji w sektor nowoczesnych usług w Polsce.
Rada Ministrów ma także zdecydować w sprawie programu wieloletniego dla japońskiej firmy Nidec Motor & Actuators, która w Niepołomicach pod Krakowem zainwestowała w fabrykę silników i napędów elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Jeszcze we wrześniu 2008 roku zatwierdzono dla niej grant w wysokości 2,9 mln zł. Jednak Nidec, który miał zatrudnić pół tysiąca osób, z powodu kryzysu okroił liczbę planowanych etatów o połowę. Z tego powodu pomoc państwa zostanie obniżona z 2,9 mln zł do niecałych 1,5 mln zł.
Według informacji Ministerstwa Gospodarki w ustawie budżetowej na sfinansowanie programów wieloletnich w 2010 roku przeznaczono 152,3 mln zł. W roku 2009 realizowanych było łącznie 40 takich programów. Dzięki inwestycjom, które objęto pomocą, utworzono 23,6 tys. nowych miejsc pracy i zainwestowano ok. 8900 mln zł. Największe nakłady inwestycyjne (ponad 63 proc.) trafiły do branży elektronicznej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA