Zadania

Jarocin wyręczył rząd i kupił uczniom laptopy

Lekcja ortografii w Szkole Podstawowej nr 2 w Jarocinie realizowana jest już przy użyciu przenośnych komputerów
Fotorzepa, bartosz jankowski Bartosz Jankowski
Zamiast czekać na realizację obietnic rządu, gmina sama kupiła uczniom ponad 850 laptopów
Szkoła Podstawowa nr 2 w Jarocinie (Wielkopolska). W jednej z trzecich klas zaczyna się lekcja ortografii. Nauczycielka zadaje uczniom ćwiczenie. W zbiorze wyrazów mają wyszukać te, które zawierają “u” i “ó”. Aby wykonać zadanie, nie potrzebują długopisów, zeszytów, tablicy czy kredy. Lekcja jest realizowana przy użyciu przenośnych komputerów. Nauczycielka ze swojego laptopa wysyła ćwiczenie na netbooki uczniów (wszystkie są spięte w jedną sieć, każdy z nich ma też dostęp do Internetu). A potem może podglądać, co każdy z trzecioklasistów robi.
– Taka nauka to trochę jak gra. Podoba mi się – chwali Karol Filipiak, jeden z uczniów. – Dla nas taki sposób prowadzenia lekcji to nowość – zaznacza Małgorzata Kordek, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej. – Musimy się z nią oswoić, poznać, jak to wszystko działa. Ale możliwości płynące z posiadania pracowni są ogromne.
[srodtytul]29 mobilnych pracowni[/srodtytul] Jarocińska dwójka nie jest wyjątkiem. Początek roku szkolnego stoi w gminie pod znakiem prawdziwej informatycznej rewolucji. – Premier Donald Tusk zapowiadał kiedyś, że każdy gimnazjalista w Polsce dostanie laptop. Niewiele z tego wyszło (rząd z powodu kryzysu wycofał się z realizacji projektu ,,Komputer dla ucznia”, skończyło się na przeszkoleniu kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli – red.). Postanowiliśmy nie czekać na spełnienie obietnic, tylko zrealizować własny program – wyjaśnia Robert Kaźmierczak, wiceburmistrz Jarocina. Gmina wyleasingowała dla swoich uczniów i nauczycieli ponad 850 przenośnych komputerów. Kosztowało ją to 1,5 mln zł. Pieniądze w całości pochodziły z gminnego budżetu. – Z netbooków i laptopów stworzyliśmy 29 mobilnych pracowni. Trafiły do wszystkich szkół podstawowych i gimnazjów na naszym terenie, zarówno do samorządowych, jak i prowadzonych przez stowarzyszenia. Zależy nam, by wszyscy uczniowie mieli takie same szanse edukacyjne – podkreśla Kaźmierczak. Komputery nie zastąpią w pełni podręczników i zeszytów. Mają jednak stanowić dla nich istotne uzupełnienie. – Liczymy, że każda z klas będzie korzystała z przenośnych pracowni przez siedem, osiem godzin tygodniowo – mówi wiceburmistrz. Laptopy będą wykorzystywane do nauki języków obcych, matematyki, historii, przyrody. Posłużą nauczycielom nie tylko do prezentowania materiału, wskazywania potrzebnych wiadomości w zasobach Internetu czy zadawania ćwiczeń, ale także do przeprowadzania sprawdzianów. – Wykonane przez uczniów zadanie zostanie sprawdzone przez specjalny program. Dzięki temu już w chwilę po ukończeniu sprawdzianu uczniowie będą znać swoje oceny – wyjaśnia Andrzej Grzybowski, jeden z koordynatorów projektu. [srodtytul]Tak jak w Portugalii[/srodtytul] Laptopy to dopiero pierwszy krok. W ramach projektu “Jarocin – kreatywna szkoła” w gminie stworzono internetowy portal edukacyjny. Za jego pośrednictwem jarocińscy nauczyciele będą się mogli wymieniać doświadczeniami, spostrzeżeniami, propozycjami programowymi, komunikować z rodzicami. Ci z kolei zyskają możliwość sprawdzenia od ręki, jakie postępy w nauce robią ich dzieci. Wcielając pomysł w życie, władze Jarocina wzorowały się na Portugalii, gdzie przy wsparciu rządu realizowane są podobne projekty. – U nas nie ma kogo podglądać. Jesteśmy pionierami – twierdzi Kaźmierczak. Należność za komputery gmina zacznie spłacać w styczniu 2011 r. – Liczymy, że nasz projekt przyciągnie uczniów z sąsiednich gmin. W ślad za nimi przyjdzie subwencja oświatowa, a to pomoże spłacać kolejne raty – mówi wiceburmistrz. Za trzy lata Jarocin odda sprzęt firmie, która jest jego właścicielem. – Będzie już wówczas przestarzały. W miejsce starych komputerów pozyskamy nowe. Właśnie dlatego leasing to dla nas najlepsze rozwiązanie – podkreśla Kaźmierczak. masz pytanie, wyślij e-mail do autora[mail=l.zalesinski@rp.pl]l.zalesinski@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL