fbTrack

Finanse

Recesja w USA nie wróci – mówi Lipsky z MFW. Krugman oponuje

Bloomberg
Wyraźna poprawa zysków spółek oraz utrzymujący się wzrost dochodów gospodarstw domowych powinny zapobiec nawrotowi recesji w USA – ocenił John Lipsky, zastępca dyrektora zarządzającego MFW
- Podstawowym scenariuszem pozostaje najprawdopodobniej umiarkowane ożywienie, z naciskiem na umiarkowane – powiedział Lipsky w Jackson Hole w stanie Wyoming. Odbywa się tam doroczne, elitarne sympozjum, skupiające przedstawicieli banków centralnych z całego świata oraz prominentnych ekonomistów.
Wysoki urzędnik MFW ustosunkował się do pojawiających się coraz częściej ostrzeżeń, że gospodarka USA ponownie osunie się w recesję. Tylko w tym tygodniu na jej wyraźne słabnięcie wskazywały fatalne dane o sprzedaży domów oraz gorszy od oczekiwań ekonomistów odczyt o zamówieniach na dobra trwałe. Pełen obaw komentarz opublikował w dzisiejszym wydaniu dziennika „New York Times” Paul Krugman, laureat ekonomicznej Nagrody Nobla z 2008 r.
- To nie jest ożywienie gospodarcze w żadnym znaczącym sensie tego terminu – napisał profesor ekonomii na Uniwersytecie Princeton. Zdaniem Krugmana dyskusja na temat tego, czy PKB jeszcze rośnie czy już nie, jest nieistotna. – Ważne pytanie brzmi, czy tempo wzrostu jest wystarczające, aby zbić niebotycznie wysoką stopę bezrobocia. USA muszą się rozwijać w tempie 2,5 proc., aby bezrobocie nie rosło. Tymczasem obecnie tempo to wynosi między 1 a 2 proc. z dużym prawdopodobieństwem, że w kolejnych miesiącach jeszcze bardziej wyhamuje – wskazuje Krugman. Zdaniem noblisty, władze USA wciąż nie chcą przyjąć do wiadomości skali problemów. Tłumaczą, że choć ożywienie gospodarcze osłabło, to jednak w dalszym ciągu trwa. – Administracja prezydenta Baracka Obamy nie chce przyznać, że pakiet stymulacyjny był zbyt mały – tłumaczy zachowanie Waszyngtonu Krugman. Jak wskazuje, zarówno rząd jak i Rezerwa Federalna powinny podjąć kolejne działania na rzecz wsparcia gospodarki. Waszyngton mógłby m.in. zwiększyć pomoc dla właścicieli domów, borykających się ze spłatą kredytów hipotecznych.
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL