fbTrack

Edukacja

Prawo na lekcjach w liceum

W 36 szkołach średnich mają ruszyć po feriach zimowych pilotażowe lekcje prowadzone przez radców prawnych
Wspólna inicjatywa ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego i Krajowej Rady Radców Prawnych, dzięki której młodzi ludzie mają zdobyć praktyczną wiedzę z zakresu prawa, zostanie ogłoszona na konferencji dziś.
– Licealista w ramach wiedzy o społeczeństwie poznaje historię prawa. Nasz program jest natomiast nastawiony na wiedzę praktyczną – mówi „Rz” Joanna Dębek, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości. Pilotażowy program obejmie 162 klasy trzecie, w których uczy się 4,6 tys. uczniów. Radcowie poprowadzą dla nich lekcje bezpłatnie. Ich program opracuje łódzkie kuratorium oświaty w porozumieniu z KRRP i resortem sprawiedliwości. Według planów pilotaż ma ruszyć po feriach zimowych.
Czego uczniowie się dowiedzą? Między innymi tego, jakie prawa przysługują pokrzywdzonemu, jakie są kompetencje sędziów, adwokatów czy radców. Po to, by podnieść poziom wiedzy prawnej w społeczeństwie. Z niedawnych badań OBOP na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych wynika bowiem, że jedna trzecia badanych nie wie, czym jest pozew, a wielu nie odróżnia radcy od adwokata. W dodatku z ich pomocy rzadko korzystają. Gdyby mieli podpisać jakąś umowę, np. kupna auta, do prawnika zgłosiłby się tylko co piąty badany.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL