fbTrack

Polityka

Prezydent Komorowski jedzie na dożynki

Prezydent spotka się z rolnikami m.in. w Spale
Tuż przed wyborami samorządowymi Komorowski dwukrotnie spotka się z rolnikami – dowiedziała się „Rz”. 5 września weźmie udział w dożynkach na Jasnej Górze. Podczas uroczystości, w
której zwykle bierze udział kilkadziesiąt tysięcy rolników oraz wielu polityków, prezydent zaplanował siedmiominutowe wystąpienie. W Kancelarii Premiera nie udało nam się ustalić, czy na Jasną Górę wybiera się też premier Donald Tusk. Wiadomo, że udział w rolniczych uroczystościach planuje wielu posłów Platformy.
Tydzień po dożynkach jasnogórskich – 19 września – Bronisław Komorowski będzie głównym gościem dożynek w Spale. Uroczystość rozpocznie się przed południem mszą świętą w Kaplicy Polowej AK. Potem korowód dożynkowy przejdzie z kościoła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbędzie się część oficjalna. W Spale pojawią się ministrowie z Kancelarii Prezydenta i minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL oraz niektórzy politycy PO. – Raczej się wybiorę – mówi Andrzej Biernat, lider łódzkiej Platformy. Przedwojenne prezydenckie dożynki w Spale reaktywował w 2000 r. Aleksander Kwaśniewski. Prezydent Lech Kaczyński do Spały po raz pierwszy pojechał w ubiegłym roku. Wcześniej przez trzy lata dożynki miały charakter regionalny. – Obecność prezydenta Komorowskiego na Jasnej Górze i w Spale to wyraz szacunku dla polskich rolników i powrót do tradycji zapoczątkowanej przez prezydenta Ignacego Mościckiego – komentuje Michał Szczerba, poseł PO, współpracownik Komorowskiego. Oprócz spotkań z rolnikami prezydent zaplanował też we wrześniu wizyty zagraniczne. Ich program wciąż jest ustalany. 1 września, zaraz po uroczystościach na Westerplatte, Bronisław Komorowski pojedzie z roboczą wizytą do Brukseli. Spotka się tam m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jose Barroso. Następnego dnia w Paryżu ma się spotkać z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. [wyimek]Komorowski planuje spotkaniaz Sarkozymi Merkel[/wyimek] Jak wynika z nieoficjalnych informacji „Rz”, wbrew wcześniejszym wątpliwościom, ma też dojść do spotkania Komorowskiego z sekretarzem generalnym NATO Andersem Foghiem Rasmussenem. Z kolei w Niemczech, poza spotkaniem z prezydentem Christianem Wulffem, Komorowski ma rozmawiać z kanclerz Angelą Merkel. – Wizyta w Brukseli zaraz po uroczystościach dotyczących wybuchu II wojny światowej jest symboliczna – podkreśla Szczerba. – To Unia Europejska jest najlepszym gwarantem pokoju, dobrobytu i współpracy.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL