fbTrack

Medycyna i zdrowie

Syntetyczne peptydy powstrzymają wirusa HIV

Fotorzepa, Krzysztof Lokaj klok Krzysztof Lokaj
Naukowcy amerykańscy pracują nad skutecznym preparatem zapobiegającym zakażeniom
Obiecującym kandydatem może być substancja aktywna PIE12, która ma powstrzymywać wirusa z dala od komórki. Zespół naukowców pod kierownictwem prof. Michaela S. Kaya z Uniwersytetu Utah pracuje nad wykorzystaniem tego związku od kilku lat. Sprawozdanie z badań naukowcy opublikowali w internetowym wydaniu magazynu „Journal of Virology”.
Trwają badania na zwierzętach, następnym krokiem będą testy kliniczne z udziałem pacjentów. Potrwają od dwóch do trzech lat. Według prof. Kaya PIE12 byłby idealnym tzw. mikrobicydem (preparatem w formie dopochwowego żelu, kremu, emulsji lub czopka) zapobiegającym zakażeniu HIV. To klucz do walki z wirusem, który największe żniwo zbiera w Afryce. Tam według Światowej Organizacji Zdrowia mieszka dwie trzecie światowej populacji zarażonych wirusem HIV. – Wierzę, że PIE12 mógłby stanowić nową, skuteczną broń przeciw HIV/AIDS. Zawdzięczamy to zdolności preparatu do blokowania przenikania wirusów do wnętrza nowych komórek – powiedział prof. Kay. – Mógłby służyć jako środek profilaktyczny, jak i pomagać w leczeniu tych, którzy już zetknęli się z wirusem. HIV ma niesamowite zdolności do szybkiego nabierania odporności na leki, stale więc wymaga używania nowych środków.
Leki peptydowe mają olbrzymi potencjał, ale ich wadą jest szybka degradacja. Tak zwane D-peptydy to lustrzane odbicie naturalnych peptydów. Są odporne na rozpad i bardzo trwałe. PIE12 składa się z trzech D-peptydów, które razem gwarantują skuteczną ochronę komórki przed wirusem. – Testy kliniczne rozstrzygną, czy PIE12 jest równie skuteczny u pacjentów jak w badaniach laboratoryjnych – powiedział prof. Kay.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL