fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Rynek leasingu wzrośnie w tym roku o ponad 11 proc.

Firmy leasingowe finansują coraz więcej aut ciężarowych
Bloomberg
Ponad 25 mld zł może wynieść finansowanie udzielone przez firmy leasingowe w tym roku — szacują przedstawiciele rynku
Drugie półrocze ma być dla branży leasingowej lepsze niż pierwsza połowa roku. W ciągu sześciu miesięcy roku sfinansowała ona inwestycje przedsiębiorstw na kwotę 11,4 mld zł, czyli o prawie 5-proc. wyższą niż w podobnym okresie roku ubiegłego — podał Związek Polskiego Leasingu (ZPL). Według prognoz, w drugiej połowie tego roku udzielą finansowania na ponad 14 mld zł. Wartość całego rynku osiągnie tym samym wartość 25,6 mld zł, co oznacza skok o 11,5 proc.
— Rynek leasingu z wyprzedzeniem reaguje na oczekiwane w drugiej połowie roku odrodzenie inwestycji firm prywatnych — mówi Andrzej Krzemiński, prezes EFL i szef ZPL. Po spadku inwestycji w gospodarce w 2009 r. (o -0,8 proc.), ten rok ma przynieść zmianę. Według Marcina Nieplowicza, głównego ekonomisty EFL, wzrost inwestycji wyniesienie w tym roku 3 proc., a w przyszłym ma być jeszcze wyższy i sięgnąć 8 proc. — Zakładamy, że zwiększenie mocy produkcyjnych będzie na tyle duże, że firmy zaczną inwestować. Punktem przełomowym dla inwestycji przedsiębiorstw będzie końcówka trzeciego kwartału — ocenia Marcin Nieplowicz.
Według ZPL, już od końca drugiego kwartału widać zwiększanie inwestycji przez duże firmy i eksporterów. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (główny klient firm leasingowych) rozpocznie inwestycje w ostatnim kwartale roku. Będą one głownie wynikały z napływu pieniędzy z funduszy unijnych — w tym roku będzie to ok. 27 mld zł. Leasingodawcy szacują, że PKB wzrośnie w tym roku o 3,1 proc., a w przyszłym o nieznacznie więcej, bo 3,4 proc. Nie oczekują też drugiego dna kryzysu. Kraje choć w mocno ograniczonym zakresie, ale będą się rozwijać.
Według przedstawicieli firm leasingowych widać wyraźnie poprawę na rynku w tym roku, mimo niesprzyjających okoliczności jak długa i mroźna zima, wstrzymanie się z inwestycjami z powodu żałoby narodowej i dwóch fal powodziowych. Po 22 miesiącach spadkowych, od marca branża notuje wzrost wartości udzielanego finansowania w ujęciu rocznym. W pierwszym kwartale rynek wzrósł o 5 proc., a w drugim już o ponad 19 proc. — Widzimy także znaczną poprawę dyscypliny płatniczej — mówi Andrzej Krzemiński.
Za odbiciem stoi przede wszystkim segment pojazdów lekkich. Firmy finansują także coraz więcej aut ciężarowych, a to od kłopotów branży transportowej zaczął się kryzys w leasingu. Finansowanie pojazdów wzrosło o 11 proc., do 6,6 mld zł, a maszyn o 2 proc., do 3,8 mld zł. Z kolei o 54 proc. spadło finansowanie nieruchomości do 561 mln zł. Zdaniem przedstawicieli branży to efekt spadku średniej wartości transakcji z ok. 10 mln zł do ponad 4 mln zł. Dopiero w przyszłym roku leasing nieruchomości może zacząć rosnąć.
Firmy leasingowe w ostatnim czasie zaczęły udzielać coraz więcej pożyczek, a nie tylko finansować inwestycje przedsiębiorców leasingiem. Głównie udzielane są one firmom z branży rolniczej i pod dotacje unijne. Według szacunków w pierwszym półroczy firmy leasingowe udzieliły ich na kwotę 976 mln zł. Do końca roku ta kwota ma wzrosnąć do 2,4 mld zł. Według Wojciecha Nowackiego, prezesa BZ WBK Finanse & Leasing, ich wartość wzrosła w ostatnim czasie o połowę.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA