fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Problemy z ustaleniem różnic kursowych

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Firmy, które płacą kontrahentom w euro, muszą uwzględniać tzw. faktycznie zastosowany kurs bankowy, nawet jeśli nie dochodzi do wymiany waluty
Wynika tak z wyroku WSA w Gdańsku (sygn.: I SA/Gd 914/09).Wiele firm ma problem z ustaleniem różnic kursowych dla celów podatkowych, bo przepisy są niejasne. Zgodnie z art. 15a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] i art. 24c [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o PIT[/link] różnice kursowe należy ustalać, opierając się na faktycznie zastosowanym kursie z danego dnia, a jeżeli niemożliwe jest jego ustalenie, to zastosowanie będzie miał średni kurs NBP z dnia poprzedniego. Przepisy nie definiują jednak „kursu faktycznie zastosowanego”. Przedsiębiorcy często nie wiedzą, czy w ich przypadku on występuje.[srodtytul]Rachunek w euro[/srodtytul]Sprawa trafiła przed WSA z powodu spółki, która wystąpiła o interpretację. Spółka ma w banku rachunek walutowy w euro, gdyż sprzedaje i nabywa towary w tej walucie. Nie przewalutowuje otrzymanych wpłat, by późni...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA