fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kara za nieterminową dostawę towarów zwiększy firmowe koszty

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Prowadzę niewielką firmę. Czy karę umowną za nieterminowe dostarczenie towaru mogę zaliczyć – na podstawie noty odsetkowej – do kosztów uzyskania przychodów?
[b]Tak[/b]. Z art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad lub zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług.Z kosztów podatkowych wyłączone są zatem kary umowne związane z wadami towarów lub usług, a nie z opóźnieniem w ich dostarczeniu. Przy czym „wada” jest w tym przypadku podstawową przyczyną eliminacji poniesionych kosztów z kosztów podatkowych.Oznacza to, że kary umowne z innego tytułu mogą stanowić koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem istnienia związku przyczynowego pomiędzy karą a możliwością uzyskania przychodu bądź zabezpieczenia źródła przychodów” – wynika z interpretacji [b]Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2010 r. (IPPB1/415-316/10-2/AM)[/b].Wspomniany art. 23 ust. 1 pkt 19 ustawy o PIT nie obejmuje swoim zakresem przypadków ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA