fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ranking Samorządów

Efekt zdecydowanie wart zachodu

Prezydent Jacek Krywult prezentuje nową halę sportową
Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski
Bielsko-Biała. III miejsce w rankingu „Europejski samorząd”, miasta na prawach powiatu
Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej, ocenia, że Bielsko w ciągu ostatnich lat wykonało skok cywilizacyjny. To zasługa pieniędzy unijnych, o które miasto walczy od siedmiu lat. – W ostatnich latach dwukrotnie wzrósł nam budżet, dziś wynosi ok. 800 mln zł, siedmiokrotnie więcej wydajemy też na inwestycje – podaje prezydent.
Ponad 175-tysięczna Bielsko-Biała – stolica Podbeskidzia – ma świetne położenie. Do Wiednia, Budapesztu i Warszawy jest po 350 km. To ważne dla firm międzynarodowych. To w Bielsku działa pięć fabryk największych amerykańskich firm. Rozwija się też mniejszy biznes – jest 23 tys. podmiotów gospodarczych.
– Fundusze europejskie wymagają ogromnej dyscypliny planowania i programowania. Rozważnej i wyprzedzającej. Wymagają też determinacji. Jeśli wniosek nie uzyska dofinansowania po raz pierwszy, trzeba zmobilizować siły, złożyć go drugi raz, a nawet trzeci – ocenia dr Izabela Kania, naczelnik siedmioosobowego Biura Funduszy Europejskich Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. Właśnie największa inwestycja w mieście, która dziś się realizuje – przebudowa drogi krajowej 52 Wyzwolenia-Niepodległości, jak i przebudowa drogi krajowej 69 – dopiero za trzecim razem uzyskały dofinansowanie. – Dlatego zawsze będę powtarzać, że są to fundusze, które uczą nas cierpliwości i zabiegania o nie. Efekt jest wart zachodu – podkreśla dr Kania.
W ubiegłym roku Bielsko-Biała pobiła swój własny rekord w pozyskiwaniu środków z Unii od 2003 r. Wraz ze spółkami miejskimi zdobyła ponad 295 mln zł (z czego samo miasto 109,7 mln zł)! Dla porównania rok wcześniej „tylko” 74 mln zł. Wydatki inwestycyjne z roku na rok stanowią coraz większy procent wydatków budżetowych Bielska – w ostatnich dziesięciu latach wzrosły do ponad 30 proc.
Unijne pieniądze – 30 mln zł – udało się zdobyć na długo wyczekiwaną halę sportowo-widowiskowo-wystawienniczą pod Dębowcem i Szyndzielnią (kosztowała 77,4 mln zł). Hala już działa, teraz powstanie boisko do gier zespołowych, sztuczne lodowisko, estrada na 4 tysiące osób. W planach miasta jest budowa dużej sali koncertowej i kolejnego basenu.
W ubiegłym roku po kilku latach starań Bielsko-Biała zdobyła dofinansowanie m.in. do modernizacji bazy dydaktycznej dla kształcenia ustawicznego i praktycznego, modernizacji szpitala ogólnego oraz budowy sali gimnastycznej przy szkole podstawowej nr 9. – Tak licznie pozyskane fundusze to efekt pracy wielu ludzi, to sukces zespołowy – przyznaje naczelnik Kania. Krywult: – Brakuje dwóch lat, by zamknąć ten najważniejszy etap, tą wizję rozwoju miasta, którą sobie założyliśmy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA