fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Wolne tempo inwestycji kopalni

Spółki węglowe muszą wydać do 2015 r. ok. 15 mld zł na niezbędne inwestycje.
Rzeczpospolita
Do końca roku spółki węglowe powinny zmniejszyć zaległości inwestycyjne, choć nie wszystkim może się to udać
Z danych resortu gospodarki wynika, że przez pierwsze pięć miesięcy tego roku śląskie spółki węglowe wydały na inwestycje o ponad 450 mln zł mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Nadzorujący branżę resort zapewnia – kopalnie powinny wykonać plany na ten rok.
Z naszych informacji wynika, że największą dynamikę spadku inwestycji odnotował Katowicki Holding Węglowy po swoim boomie inwestycyjnym w ubiegłym roku. – Gdyby teraz zaplanował na inwestycje podobne kwoty, miałby problemy z płynnością – mówi „Rz” osoba z branży. A płynność musi poprawiać, by w końcu wejść na GPW.
Spółki węglowe muszą wydać w latach 2010 – 2015 ok. 15 mld zł na niezbędne inwestycje. Ale nawet jeśli je planują i mają na nie środki, to komplikują je czynniki zewnętrzne – np. pogoda. Tak jest m.in. w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej, gdzie Przedsiębiorstwo Budowy Szybów z grupy Kopex dopiero rozpocznie planowane już kilka miesięcy wcześniej drążenie nowego szybu dla kopalni Zofiówka (prace potrwają łącznie ok. czterech lat).
– W całym roku planujemy inwestycje na poziomie 650 mln zł, a więc na poziomie wyższym niż w ubiegłym roku – mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.
– Wydatkowanie środków nie musi następować równomiernie i proporcjonalnie do upływu czasu – mówi „Rz” Jacek Korski, wiceprezes Kompanii Węglowej. – Kompania nie zakłada niewykonania planów inwestycyjnych na ten rok. Ocena stopnia zaawansowania inwestycji byłaby obarczona dużym błędem, bo np. maszyn nie kupuje się na zapas – dodaje.
Kłopoty z wydaniem zaplanowanych 900 mln zł może mieć Bogdanka – ale to dlatego, że jedna z ważniejszych inwestycji, zakład przeróbki węgla, została oprotestowana przez uczestników przetargu i jej budowa jest już opóźniona o pół roku.
W tym roku spółki węglowe dostaną też 400 mln zł z budżetu państwa na tzw. inwestycje początkowe (m.in. w nowe złoża).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA