fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Rząd wspiera plany PKO BP

Potencjalne zyski
Rzeczpospolita
Skarb Państwa może zrezygnować z dywidendy z PKO BP, by umożliwić mu kupno BZ WBK
Resort skarbu chce przygotować na najbliższe walne PKO BP uchwałę w sprawie wypłaty dywidendy, która pozwoli największemu polskiemu bankowi samodzielnie zrealizować transakcję przejęcia BZ WBK – zapowiedział wczoraj minister skarbu Aleksander Grad.
To oznacza, że może zrezygnować z wypłaty dywidendy z zysku za 2009 r. Walne, które ma o tym zdecydować, odbędzie się w przyszłym tygodniu (zostało przesunięte o miesiąc).
PKO BP złożył ofertę kupna 70 proc. pakietu akcji BZ WBK, który został wystawiony na sprzedaż przez swojego irlandzkiego właściciela, grupę AIB. W celu sfinansowania tej transakcji chce wyemitować obligacje na kwotę 5 mld zł.
Zanim PKO BP przystąpił do przetargu na BZ WBK, zarząd zaproponował przeznaczenie na dywidendę 1 mld zł.
PKO BP uchodzi za faworyta tego wyścigu, a jego konkurentem jest francuski BNP Paribas, choć źródła zbliżone do transakcji twierdzą, że w grze jest jeszcze hiszpański Santander (w tym tygodniu kupił w Niemczech detaliczny biznes szwedzkiego SEB).
Z naszych informacji wynika, że rozpoczął się proces due diligence (badania ksiąg finansowych banku), a ostateczne oferty mają być złożone w połowie sierpnia.
Analitycy IDM w raporcie (jeszcze nieupublicznionym) o przejęciu BZ WBK piszą, że gdyby BZ WBK został kupiony przez PKO BP, możliwe do osiągnięcia byłyby przede wszystkim synergie kosztowe (m.in. w wyniku zamknięcia pokrywających się placówek). Oba banki uzupełniałyby się, bo BZ WBK ma mocną pozycję w segmencie korporacyjnym, a PKO BP zamierza rozwijać to ramię działalności. Poprawiłby się także cross-selling w wyniku zaoferowania produktów BZ WBK klientom PKO BP.
Zdaniem IDM najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest sprzedaż przez AIB do 66 proc. akcji w pakiecie, a reszta może być sprzedana na rynku. To wariant korzystny dla kupującego, bo nie powoduje obowiązku ogłoszenia wezwania na pozostałe akcje. Według raportu najbardziej prawdopodobna cena kupna BZ WBK to 190 zł za akcję, co w przypadku posiadanego przez AIB 70-proc. pakietu dałoby 9,8 mln zł. Wczoraj na zamknięciu akcje BZ WBK kosztowały 194,9 zł (+1,3 proc.)
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA