fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Kopalnia Adamów buduje jezioro

materiały prasowe
Zbiornik wodny Władysławów to już kolejny obiekt, który powstanie w wyniku działań rekultywacyjnych Kopalni Węgla Brunatnego Adamów w Turku
Zbiornik wodny o powierzchni 154 ha znajdzie się w wyrobisku poeksploatacyjnym odkrywki węgla brunatnego Władysławów. – Taki kierunek rekultywacji obszarów pogórniczych, to efekt porozumienia jaki zawarliśmy z władzami gminy Władysławów – mówi Dariusz Orlikowski, prezes KWB Adamów. – Prace rewitalizacyjne na tym obszarze obejmować będą wypłycenie wyrobiska, uformowanie jego skarp i napełnienie wodą – dodaje.
Obecnie w miejscu odkrywki prowadzone są prace w kierunku uformowania czaszy zbiornika. Jest to strategiczny etap, który nada ostateczny kształt jeziorka. Następnie dokonane zostanie umocnienie skarpy zbiornika powyżej zwierciadła wody. Wykonane zostanie to metodą biologiczną, czyli przez obsianie terenu trawą oraz częściowe zalesienie.
Kopalnia Adamów budowała już zbiorniki wodne w ramach rekultywacji odkrywek. Jednym z nich jest Przykona. Kopalnię za to rozwiązanie rekultywacyjne uhonorowano dwukrotnie nagrodą HITY Wielkopolski w roku 1999 i 2001.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA