fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie z rynku

Ekspert radzi: opłaty adiacenckie

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Tomasz LudwikKrawczykadwokat, kancelaria Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy
[b]Jak się odwoływać od naliczonych opłat adiacenckich – co kwestionować, na co się powoływać? Ile to kosztuje?[/b]
(nazwisko do wiadomości redakcji)
[b]Tomasz Ludwik Krawczyk, [i]adwokat, kancelaria Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy[/i][/b]
– Opłata adiacencka to opłata, którą gmina naliczy właścicielowi ziemi, gdy wzrosła wartość jego działki w wyniku podziału, scalenia lub inwestycji gminy w infrastrukturę techniczną.
Można kwestionować prawidłowość operatu określającego nową wartość działki oraz naruszenie przepisów prawa przy wydawaniu decyzji.
Kwestionowanie operatu możliwe jest poprzez wskazywanie w nim nieprawidłowości, przedstawienie własnego kontroperatu lub też zwrócenie się do organizacji rzeczoznawców celem oceny operatu. Metody te różnią się skutecznością, kosztem oraz formalną prawidłowością. Najtańsza jest oczywiście metoda polegająca na kwestionowaniu operatu, lecz może przynieść pozytywny efekt tylko w razie rażących jego błędów. Przedstawienie własnego operatu to koszt od kilkuset do ok. 2 tys. zł, przy czym możliwe jest tańsze wysondowanie, jaki może być końcowy rezultat, i podjęcie decyzji o zamówieniu formalnego operatu. Metoda ta bywa skuteczna, jednak naraża na zarzut naruszenia przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, z której wynika, że operat może kwestionować organizacja rzeczoznawców. Opinia takiej organizacji jest najdroższa (2 – 10 tys. zł), ale – w razie gdy jest krytyczna wobec operatu – stanowi bardzo mocny dowód w sprawie.
Natomiast kwestionowanie procedury podjęcia decyzji obejmuje m.in. zbadanie zachowania terminu do nałożenia opłaty oraz prawidłowości podjęcia uchwały rady gminy o jej wysokości. Zwłaszcza w świetle orzeczenia TK dotyczącego niekonstytucyjności przepisu ustawy o gospodarce nieruchomościami, na podstawie którego wydawane były uchwały, prawidłowości doręczeń i innych zarzutów typowych dla postępowania administracyjnego.
[i]Pytania do ekspertów można przysyłać na adres:[mail=nieruchomosci@rp.pl]nieruchomosci@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA