fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Wszystko o krzyżakach

Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
TVP Historia pokaże film o losach dwóch słynnych mieczy, program poświęcony kuchni rycerskiej, a także dokument o współczesności zakonu krzyżackiego
Każde dziecko w Polsce odpowie na pytanie o sposób, w jaki wielki mistrz Ulrik von Jungingen postanowił sprowokować króla Jagiełłę i przyspieszyć rozpoczęcie walki. Ale mało kto zdaje sobie sprawę, że był to pomysł komtura tucholskiego Henryka von Schwelborna, który zresztą poległ w bitwie, do której tak mu się spieszyło. Więcej o tym pyszałku i nieprzejednanym wrogu Polaków można dowiedzieć się z filmu „Tuchola – historia dwóch mieczy”.
Tajemnice kuchni sprzed stuleci wyjawia film „Receptury klasztorne”. Zakonnicy zajadali się kapeluszami po krzyżacku, czyli średniowieczną wersją pierogów z mięsem.
Historia Zakonu Niemieckiego, u nas lepiej znanego jako Krzyżacki, nie skończyła się pod Grunwaldem. Istnieje on do dziś, a w swej działalności kieruje się trzema zasadami: chronić, pomagać, leczyć. W dokumencie „Krzyżacy” o zakonie opowiada jego 64. Wielki Mistrz – niemiecki teolog dr Arnold Wieland.
[ramka]
[b]Dokumenty w TVP Historia:[/b]
Rycerze i mnisi, 19.00, środa
Malbork, 19.35, środa
Grunwald 1960, 18.00, czwartek
Krzyżacy, 19.00, czwartek
Tuchola – Historia dwóch mieczy,19.30, czwartek
Receptury klasztorne. Kapelusze po krzyżacku. Grunwald, 19.40, czwartek[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA