fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wchłonięcie jednej spółki przez drugą nie zwalnia z obowiązków wobec ZUS

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Obie muszą dopełnić formalności w związku ze zmianą płatnika składek i nowym pracodawcą dla przechodzącej załogi. Wymaga to złożenia wielu druków
– Spółka z o.o. przejmuje spółkę jawną. Jakie to ma znaczenie dla pracowników i zleceniobiorców tej ostatniej? Jakie dokumenty powinny być przekazane do ZUS przez obydwie firmy? – pyta czytelnik .Odpowiedzi są uzależnione od trybu przejęcia spółki.  W razie przejęcia zakładu pracy w trybie art. 231 kodeksu pracy nowy pracodawca z mocy prawa staje się stroną stosunków pracy dla przejmowanych pracowników. Dotychczasowe umowy o pracę nie są rozwiązywane, lecz kontynuowane.Natomiast w przypadku osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (zleceń lub o dzieło) przejmujący zakład staje się stroną zawartych umów, jeżeli nastąpiło zbycie (wniesienie aportem) przedsiębiorstwa. Przejęcie przedsiębiorstwa w takim wypadku nie powoduje rozwiązania takich kontraktów. Wynika to z art. 551 i 552 kodeksu cywilnego.Pierwszy z tych przepisów określa, że przedsiębiorstwo jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realiza...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA