fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Łukasz Walendziuk - „Czerwoni” (Warszawa)

Wojciech Jaruzelski; autor Łukasz Walendziuk
materiały prasowe
Student VI roku wydziału Grafiki Warszawskiej ASP. Dyplom w Pracowni Grafiki Wydawniczej prof. Lecha Majewskiego i asystentki Justyny Czerniakowskiej. Zainteresowania: plakat, projektowanie graficzne
[b]Przyjaciel artysty o projekcie:[/b]
Socrealistyczny, bezosobowy sposób znakowania postaci przedstawionych w serii plakatów „Czerwony” przełamany jest oszalałą, postmodernistyczną typografią. Postaci zbrodniarzy (z wyjątkiem Leppera jednak – jest to rubaszny wyjątek w poważnym zestawie) pokazane zostały na swoim miejscu w ponadczasowej szarzyźnie łączącej ich osoby.
Nie są to jedynie zgrabnie zilustrowane cytaty, ale niejako tekstowe obiekty znalezione dobitnie podkreślone fotograficznie stworzonym obrazem, czarny obrys po zdjęciu jest wyłącznie zabiegiem porządkującym plastycznie przedstawienie.
Łukasz Walendziuk puszcza po swojemu cyniczne oko, podkreśla je czerwonym tuszem w miejscach do tego najodpowiedniejszych. Opadłe majtki Castro, całość systemu krwionośnego Lenina, czy trybiki zależnego od Radia Moskwa wnętrza Jaruzelskiego. Wykreowane przez autora nadrealistyczne sytuacje nie nachalnym zaangażowaniem, lecz bezpośredniością przekazu podkreślają drugą część słowa surrealizm, czyli realność, prawdziwość spostrzeżenia. Wszystko wydało się graficznie! Ani jednego słowa więcej nie potrzeba.
Mimo powierzchownej żartobliwości jest to seria poważna. Niestety nie do szerokiej dystrybucji. Jakże wspaniale jednak byłoby zobaczyć pana Galaktycznego Namiestnika na słupie ogłoszeniowym przy Belwederskiej 49.
[i]Kuba Maria Mazurkiewicz, lipiec 2010 [/i]
[link=http://www.rp.pl/galeria/9149,1,504990.html] Galeria prac[/link]
[b]Projekt [/b]
Prace Łukasza Walendziuka można oglądać w ramach projektu - Poznańsko-Warszawska Akademia Sztuk Pięknych.
Wystawa prac studentów i absolwentów ASP prezentowana będzie w warszawskiej Cafe Kulturalna. Ich instalacje, obrazy, grafiki, filmy i rzeźby można oglądać od 21 lipca do 20 września.
Przez pierwszy tydzień dzieła pokazane na wernisażu pozostaną w Kulturalnej. Później rozpoczną się dwutygodniowe wystawy, na których swoje prace będzie prezentował jeden artysta z Poznania i jeden z Warszawy. Zapraszamy!
[link=http://www.rp.pl/artykul/9131,510929_Poznansko_Warszawska_Akademia_Sztuk_Pieknych.html]Więcej informacji o wystawie[/link]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA