fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Kolejna próba pacyfikacji Palikota

Janusz Palikot
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Szef poznańskiej PO, europoseł Filip Kaczmarek chce ukarania Janusza Palikota.
Kaczmarek złożył w sądzie koleżeńskim wniosek o wykluczenie Janusza Palikota z PO. Wniosek dotyczy m.in. wypowiedzi Palikota o konieczności zbadania, czy prezydent Lech Kaczyński nie był pod wpływem alkoholu, gdy wchodził na pokład samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem. Janusz Palikot twierdził, że Lech Kaczyński ma na rękach krew ofiar katastrofy smoleńskiej i ponosi moralną odpowiedzialność za tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia.
Filip Kaczmarek powiedział, że poseł Palikot łamie zasady opisane w statucie Platformy Obywatelskiej. Jego ostatnie wypowiedzi były nieetyczne, hańbiące i szkodliwe dla PO, a kary wymierzane Palikotowi dotychczas nie odniosły skutku. Dlatego Kaczmarek uważa, że poseł powinien zostać wykluczony.
Wniosek Kaczmarka poparł inny eurodeputowany PO Bogusław Sonik. Jego zdaniem, w stosunku do Palikota powinien zostać zastosowany art. 15 statutu PO, według którego "w uzasadnionych przypadkach, Zarząd Krajowy bezwzględną większością głosów, może podjąć w stosunku do członka Platformy - przeciwko któremu został skierowany wniosek o ukaranie do sądu koleżeńskiego - decyzję o tymczasowym zawieszeniu w prawach członka, do czasu wydania prawomocnego wyroku przez sąd koleżeński".
[srodtytul]Wyrok jeszcze w lipcu[/srodtytul]
- Jeszcze w lipcu będziemy rozpatrywać wniosek europosła PO Filipa Kaczmarka w sprawie Janusza Palikota - mówi "Rz" poseł Roman Ludwiczuk, wiceprzewodniczący 15-osobowego Krajowego Sądu Koleżeńskiego Platformy Obywatelskiej, który zdecyduje o losach Palikota w partii.
- Kiedy wniosek w sprawie posła Palikota wpłynie do Krajowego Sądu Koleżeńskiego wyznaczony zostanie pięcioosobowy skład sądu w pierwszej instancji. Zasiądą w nim członkowie krajowej PO, bo Palikot jest członkiem Rady Krajowej partii. Jeśli np. poseł się od decyzji odwoła, jego sprawą zajmie się sąd w siedmioosobowym składzie drugiej instancji - tłumaczy Ludwiczuk.
Roman Ludwiczuk nie chce komentować, jaka jest jego ocena wypowiedzi posła Palikota, w związku z którą Kaczmarek złożył wniosek. - Być może będę w składzie orzekającym - ucina Ludwiczuk. Sąd będzie chciał przesłuchać Palikota.
[ramka]Członek Platformy może być ukarany za nieprzestrzeganie postanowień statutu, niestosowanie się do uchwał władz partii, postępowanie w sposób sprzeczny z jej programem, za dopuszczenie się czynów "nieetycznych lub hańbiących" i inne działanie na szkodę Platformy.
Karami wymierzanymi przez sądy koleżeńskie są upomnienie, nagana, zawieszenie w prawach członka na okres od 6 miesięcy do 2 lat oraz wykluczenie z PO. Palikot był już karany zarówno upomnieniami, jak i naganą. Stracił też stanowisko szefa komisji Przyjazne Państwo, które odzyskał po kilku miesiącach.
[/ramka]
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA