fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nowy wyrok w sprawie szczecińskiej stoczni

Dawny zarząd Stoczni Szczecińskiej Porta Holding zyskał szansę na układ z wierzycielami i odkupienie majątku stoczni
Furtkę otworzył Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oddalił wyrok sądu okręgowego odrzucający wniosek byłych władz Stoczni Szczecińskiej Porta Holding o otwarcie układu upadłego holdingu z wierzycielami. Przekazał też sprawę do ponownego rozpatrzenia.
- To znaczy, że sąd potwierdza nasze wątpliwości dotyczące majątku stoczni – mówi "Rzeczpospolitej" Andrzej Strzeboński ze Stowarzyszenia Obrony Stoczni. Działający dziś pod tym szyldem byli akcjonariusze i członkowie zarządu Porty Holding (poprzedniczka prawna Stoczni Szczecińskiej Nowa) twierdzą, że aktywa postoczniowe obciążone są wadą prawną, bo Skarb Państwa, przejmując majątek Porty w 2002 r., zrobił to wbrew decyzji walnego zgromadzenia.
W lipcu 2002 r., po ogłoszeniu upadłości Porty Holding i powołaniu nowej spółki, Stoczni Szczecińskiej Nowej, działalność stoczniową skoncentrowano w spółce zależnej SSPH – Allround Ship Services. Przed ogłoszeniem upadłości SSPH państwowa Agencja Rozwoju Przemysłu kupiła ASS od nowego zarządu Porty za złotówkę, choć trwało już postępowanie układowe z wierzycielami SSPH. Zgodził się na to nadzorca, choć w trakcie postępowania układowego nie można nic sprzedać bez zgody sędziego komisarza, rady wierzycieli i walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Walne nie przyjęło jednak uchwały pozwalającej na uszczuplenie majątku dłużnika.
W lipcu 2008 r., kiedy resort skarbu czekał na zapłatę za wylicytowany majątek stoczni w Szczecinie, Stowarzyszenie Obrony Stoczni wystosowało list do niedoszłego inwestora, ostrzegając go przed wadą prawną transakcji.
– Skarb Państwa powinien wstrzymać sprzedaż majątku, by nie popełnić kolejnych błędów – mówi "Rzeczpospolitej " Strzeboński. Stowarzyszenie nie startuje w kolejnych przetargach. – Chcemy odkupić majątek na warunkach rynkowych w wyniku układu, z pieniędzy zgromadzonych przez syndyka – dodaje Strzeboński.
Przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, która nadzoruje sprzedaż postoczniowych aktywów, nie skomentowali wyroku.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA