fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

PKO BP pozbywa się niespłacanych kredytów

Fotorzepa, Szymon Łaszewski
PKO BP sprzedał portfel złych kredytów funduszowi sekurytyzacyjnemu Best
– Sfinalizowaliśmy transakcję sprzedaży pakietu wierzytelności detalicznych o wartości nominalnej około 600 mln zł – mówi „Rz” Jan Paweł Lisicki, dyrektor Centrum Restrukturyzacji i Windykacji PKO BP.
Nabywcą złych kredytów jest Best II Niestandaryzowany Sekurytyzacyjny Fundusz Inwestycyjny zarządzany przez Best TFI. Żadna ze stron nie podała ceny, za jaką portfel został kupiony. Przedstawiciele firm windykacyjnych twierdzą, że była ona niższa niż 10 proc. wartości portfela.
Best TFI przed tą transakcją wyemitował bony komercyjne i obligacje, które nabyli inwestorzy instytucjonalni oraz indywidualni. Pozyskane w ten sposób pieniądze stanowiły część kwoty, jaką fundusz zapłacił za kredyty. – To była emisja niepubliczna – tłumaczy Krzysztof Borusowski, prezes firmy Best, która jest właścicielem TFI BEst. – W przyszłości planujemy emisje papierów, z tym, że będziemy chcieli wprowadzać je na Catalyst.
[wyimek]46 mld zł to wartość złych kredytów w bankach na koniec 2009 r.[/wyimek]
Do klientów PKO BP, którzy od lat nie spłacają pożyczek gotówkowych, kart kredytowych czy kredytów samochodowych, zgłosi się firma windykacyjna Best, która będzie pracowała na zlecenie funduszu. – Windykację tego portfela rozpoczniemy w drugiej połowie lipca – mówi Krzysztof Borusowski.
Nierzetelni klienci banków, nie tylko PKO BP, mogą się spodziewać telefonów od windykatorów. Banki, m.in. BPH, BZ WBK, BGŻ, wyprzedają niespłacane od lat kredyty.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA