fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Zmiany na rynku cukru

Tegoroczna produkcja cukru będzie jeszcze mniejsza. Zdaniem ekspertów dalsza konsolidacja europejskich firm jest możliwa.
Rzeczpospolita
Nordzucker rozważa wycofanie się z Polski – wynika z informacji „Rz”
Niemiecki koncern Nordzucker zaproponował jednemu z konkurentów na polskim rynku możliwość kupna zakładów w Chełmży i Opalenicy. Transakcja mogłaby być warta ok.
100 mln euro. – To była jasna oferta: mamy na sprzedaż cukrownie i szukamy dla nich chętnych. Na tym etapie nie rozmawia się jeszcze o cenie – mówi nasz rozmówca.
Informacje potwierdza inny koncern działający na europejskim rynku. – Dostaliśmy sygnały, że Nordzucker może wycofać się z Polski – mówi osoba z kierownictwa tej firmy.
Nordzucker ma obecnie tylko dwie cukrownie w Polsce i najmniejszy ze wszystkich graczy limit produkcji: 132 tys. ton cukru, co odpowiada niecałym 10 proc. udziałów w rynku. Z tego powodu domagał się od polskiego rządu odszkodowania. Argumentował, że decydując się na inwestycje w Polsce, szacował, iż osiągnie co najmniej 20 proc. udziałów w rynku. Chciał ponad 150 mln euro rekompensaty za przerwaną prywatyzację, ale w 2009 roku przegrał w tej sprawie proces arbitrażowy.
Kierownictwo polskiego oddziału Nordzuckeru stanowczo zaprzecza informacjom o planach sprzedaży zakładów w Chełmży i Opalenicy.
– Nie znam takich planów, wręcz przeciwnie, spółka stabilizuje działalność w Polsce, staramy się również przerobić więcej buraków cukrowych – mówi Jarosław Kamieniarz, prezes Nordzucker Polska.
Tymczasem miesiąc temu Nordzucker opublikował wyniki finansowe, które są gorsze od wcześniejszych prognoz. Trzeci co do wielkości koncern cukrowniczy w Europie miał przy przychodach 1,8 mld euro skonsolidowaną stratę netto 10 mln euro i z tego powodu nie planuje wypłacić dywidendy. Przeprowadza ponadto restrukturyzację, by za cztery lata mieć koszty mniejsze o 67 mln euro.
Nordzucker przekazał także nie najlepsze prognozy. Ocenia, że mimo wzrostu cen surowca trudno będzie podnieść ceny cukru dla konsumentów na europejskim rynku, co może prowadzić do dalszej konsolidacji. Hartwig Fuchs, prezes Nordzuckeru, zaznaczył, że firma planuje restrukturyzację.
Także na polskim rynku zapowiada się trudny rok. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej produkcja będzie o ok. 9 proc. niższa niż rok temu. Największy producent – Krajowa Spółka Cukrowa, planuje jednak w tym roku 184 mln zł zysku przy przychodach na poziomie 1,5 mld zł, dlatego może być głównym partnerem do rozmów z Nordzuckerem.
W ubiegłym roku z polskiego rynku wycofał się British Sugar Overseas. Sprzedał niemieckiemu Pfeifer & Langen zakład w Glinojecku. Strony nie ujawniły wartości transakcji, szacowanej na 130 mln euro.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki[mail=m.kozmana@rp.pl]m.kozmana@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA