fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opinie

Z fotoradarem nie ma dyskusji

Tadeusz Wiesław Bratos, przewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce
Rzeczpospolita
Tadeusz Wiesław Bratos, przewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Transportu w Polsce
[b]Rz: Posłowie rozpoczynają pracę nad nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym, która ma m.in. usprawnić ściąganie mandatów od kierowców namierzonych przez fotoradary. Czy fotoradary sprawdziły się na polskich drogach?[/b]
[b]Tadeusz Wiesław Bratos:[/b] Tak. Kluczowa okazała się nieuchronność kary za złamanie przepisów. Widać to zwłaszcza, gdy porówna się skuteczność radarów ze skutecznością tak zwanych czarnych punktów. Tam był element ostrzeżenia, ale brakowało sankcji za złamanie przepisów, więc kierowcy szybko się do nich przyzwyczaili i jeździli jak dawniej. Fotoradary skutecznie nakłaniają ich do zdjęcia nogi z gazu. Wiedzą, że ze zdjęciem zrobionym przez maszynę nie ponegocjują.
[b]Kierowcy nie mają na nie sposobów?[/b]
Wymieniają się informacjami: gdzie radary są rozmieszczone, które są prawdziwe, a które to atrapy. Część kierowców zawsze będzie kombinować. Jedynym lekarstwem są klarowne przepisy i bezwzględna ich egzekucja.
[b]Obecna nowelizacja zakłada większy rygoryzm. To dobrze?[/b]
Czytelne, sprawnie egzekwowane przepisy dają najlepsze rezultaty. Dopiero z czasem, gdy kultura drogowa wzrasta, można myśleć o ich liberalizacji. Dlaczego ten sam kierowca w Polsce jedzie jak szaleniec, a po przekroczeniu granicy niemieckiej zamienia się w baranka? Bo z niemieckim policjantem nie ma dyskusji. Tam kierowca za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h może stracić prawo jazdy na pół roku, i to bez żadnego sądu. W Polsce policjanci takich uprawnień, niestety, nie mają.
[b]Mówi pan o kulturze drogowej. Dlaczego w Polsce ona kuleje?[/b]
W Polsce mamy do czynienia dopiero z drugim pokoleniem masowo zmotoryzowanym. Pierwszy śmiertelny wypadek samochodowy zdarzył się w Londynie w 1896 roku, kiedy prędkość automobilu wynosiła 7 km/h. Wtedy wprowadzono pierwsze przepisy ruchu drogowego. Na Zachodzie mamy siódme pokolenie zmotoryzowane – stąd wysoka kultura jazdy. W Polsce ilość dróg od lat się nie zmienia, jest coraz więcej korków i wypadków. To też budzi frustrację.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA