fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofa smoleńska

Zła jakość nagrań opóźnia śledztwo

Oryginały zapisów z czarnych skrzynek mogą trafić do Polski dopiero za kilka miesięcy
Do dziś nie wiadomo, o której dokładnie godzinie prezydencki Tu-154 runął na ziemię. Godziny katastrofy nie zna również strona rosyjska. – Polska prokuratura dotąd jej nie podaje, ponieważ nie dysponuje tak kategorycznym dowodem, który pozwalałby ustalić tę godzinę ponad wszelką wątpliwość – zaznaczył prokurator generalny Andrzej Seremet.
Inną opinię przedstawił dziennikarzom Edmund Klich, akredytowany przy rosyjskiej komisji badającej okoliczności tragedii. Twierdzi, że do katastrofy doszło sześć sekund po godz. 8.41.
Seremet, który spotkał się w Moskwie z rosyjskimi prokuratorami, nie wykluczył, że oryginały czarnych skrzynek i stenogramy z ich zapisu do Polski trafią dopiero za kilka miesięcy.
– Materiał na nich zebrany jest tak złej jakości, że trzeba przedłużyć badania – tłumaczył i zapewniał, że zależy mu na upublicznieniu treści rozmów załogi z ostatnich 30 minut lotu.
Prokurator generalny mówił, że załoga Tu-154 nie zgłaszała technicznych problemów. – Żadne z urządzeń samolotu nie wykazywało usterek do chwili zderzenia samolotu z ziemią – powiedział.
Podobnie twierdzi Edmund Klich. – Na tym etapie można wykluczyć usterkę techniczną jako przyczynę katastrofy – stwierdził. Według niego przyczyniły się do niej błędy w systemie szkolenia pilotów.
Seremet nie chciał potwierdzić ani zaprzeczyć doniesieniom o tym, że piąty głos nagrany w kokpicie należy do dyrektora protokołu dyplomatycznego Mariusza Kazany.
Szef MSWiA Jerzy Miller powiedział, że w sobotę do Moskwy udaje się osoba, która ma rozpoznać ten głos. – To będzie osoba, która na tyle znała autora zarejestrowanej wypowiedzi, że potrafi, słuchając nagrania, stwierdzić, kto to powiedział – dodał.
Radio RMF podało, że do Moskwy zidentyfikować głos poleci pracownik MSZ.
Świadek katastrofy samolotu potwierdza, że w kabinie pilotów przed lądowaniem mogła przebywać dodatkowa osoba.
Nikołaj Łosiew, emerytowany pilot wojskowy, właściciel pobliskiej działki, był na miejscu 20 minut po tragedii. Polskiemu Radiu powiedział, że w rozbitej kabinie widział – oprócz członków załogi przypiętych pasami do foteli – ciało jeszcze jednej osoby. Kim była? Nie wiadomo.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA