Katastrofa smoleńska

Świat na pogrzebie prezydenta

„Wielce prawdopodobne“, że do Warszawy przybędzie prezydent USA Barack Obama – dowiedziała się nieoficjalnie „Rz“
Przybycie na uroczystości żałobne zapowiedzieli m.in. przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, przewodniczący Parlamentu UE Jerzy Buzek, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Jak dowiedziała się „Rz“, na pewno w Warszawie będą kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydent Niemiec Horst Köhler wraz z małżonką Evą Luise. – Mogę potwierdzić, że pani kanclerz i pan prezydent wspólnie wezmą udział w uroczystościach – powiedział „Rz“ rzecznik Ambasady Niemiec John Reyels.
[wyimek]W Warszawie będą kanclerz oraz prezydent Niemiec wraz z małżonką [/wyimek] Obecność zapowiedzieli również prezydenci: Litwy Dalia Grybauskaite, Estonii Toomas Hendrik Ilves, Bułgarii Georgi Pyrwanow, Łotwy Valdis Zatlers oraz były prezydent Litwy Valdas Adamkus. Gotowość przyjazdu wyraził także prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Z wiarygodnych źródeł dowiedzieliśmy się, że jest także „wielce prawdopodobne“, że na pogrzeb Lecha Kaczyńskiego przybędzie prezydent USA Barack Obama. Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski, pytany o ewentualną obecność prezydenta USA, odpowiedział: – Nie wiem, ale nawet bym tego nie wykluczał. Z informacji, które uzyskała „Rzeczpospolita”, wynika także, że w uroczystościach weźmie udział premier Kanady Stephen Harper lub w jego zastępstwie gubernator generalna Michelle Jean, prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili oraz słowacka delegacja: prezydent Ivan Gašparovič i jego małżonka, minister obrony narodowej Jaroslav Baška i szef sztabu generalnego Lubomir Bulik. Turcję będzie reprezentował ambasador w Polsce Resit Uman oraz radca ds. kultury Faruk Amil. Nie udało się natomiast potwierdzić udziału prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego. Według francuskiej ambasady podejmie on decyzję o przybyciu dopiero „gdy otrzyma oficjalne zaproszenie“. To jednak – według rzecznika resortu spraw zagranicznych Piotra Paszkowskiego – może potrwać. – Na razie nie jesteśmy w stanie potwierdzić daty i godziny uroczystości żałobnych. Kiedy to jednak nastąpi, wyślemy notę do wszystkich krajów z oficjalnym zaproszeniem – powiedział „Rz“ Paszkowski. Wiadomo za to na pewno, że na pogrzeb prezydenta przyjedzie jego kuzyn z Ukrainy 49-letni Wołodymyr Mochnaczow. Prócz niego na Ukrainie żyje jeszcze trzech kuzynów zmarłego prezydenta; dwóch z nich mieszka w Odessie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL