fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Bezpłatna pomoc prawna

Filantropów jest wielu wokół nas

Z bezpłatnych porad na etapie przedsądowym mogłyby korzystać osoby o niskich dochodach, a w wyjątkowych sytuacjach także te znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, np. ofiary przemocy.
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Zakończył się pierwszy etap konkursu Prawnik Pro Bono. W tym roku do tej nagrody zarekomendowano 27 prawników, spośród nich 19 kwietnia zostanie wybrany zwycięzca
Wśród zgłoszonych znalazło się dziesięciu radców prawnych, sześciu adwokatów, dziewięciu prawników oraz dwóch doradców podatkowych. Zasługi nominowanych są różne. Wielu udziela bezpłatnych porad prawnych w poradniach prowadzonych przez organizacje pozarządowe na terenie całego kraju, ale nie tylko, bo są także osoby doradzające w siedzibie jednej z partii, w telefonie zaufania oraz na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Niektórzy bezinteresownie prowadzą wykłady dla różnych grup zawodowych, np. dla pielęgniarek z zakresu prawa pracy. Inni z kolei pomagają stowarzyszeniom i fundacjom m.in. w sprawach rejestrowych, pracowniczych i sprawozdawczych albo w wywiązywaniu się z ich działalności statutowej. Na przykład jeden z prawników pomaga przygotowywać doniesienia do prokuratury dotyczące znęcania się nad zwierzętami, inny zaś razem z jednym ze stowarzyszeń walczył o zmianę przepisów dotyczących opieki paliatywno-hospicyjnej nad dziećmi.
Niektórzy prawnicy podjęli się prowadzenia spraw w sądzie za darmo. Dwóch z nich pomaga w sądzie np. policjantowi zwolnionemu ze służby po wykryciu u niego wirusa HIV.
Wśród zgłaszających dominowały w tym roku organizacje pozarządowe. Były jednak także osoby fizyczne, korporacje prawnicze, władze samorządowe oraz jedna z partii.
Teraz spośród zgłoszonych zostaną wybrane trzy osoby. Jedna z nich 19 kwietnia na uroczystej gali zostanie uhonorowana tytułem Prawnika Pro Bono.
Organizatorem konkursu jest Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, a „Rzeczpospolita” jest patronem medialnym. Odbywa się on już od siedmiu lat. Celem jest promowanie prawników udzielających darmowych porad prawnych, uczących innych prawa lub służących swoją wiedzą m.in. organizacjom pozarządowym. Mogą to być także osoby, które zakładają lub uczestniczą w rozwoju organizacji społecznych. Kandydatów do tytułu Prawnika Pro Bono może zgłosić każdy.
Spośród nadesłanych kandydatur laureata nagrody wybiera zawsze kapituła konkursu. W jej skład wchodzą wybitni prawnicy, prezesi sądów, szefowie korporacji prawniczych, laureaci poprzednich edycji etc.
[ramka] [b]Kto otrzyma tytuł Prawnika Pro Bono:[/b]
1. Anatol Szurmak, radca prawny
2. Franciszka Pniewska, radca prawny
3. Monika Strus-Wołos, adwokat
4. Dariusz Wilczewski, prawnik
5. Jacek Świeca, radca prawny
6. Szczepan Balicki, radca prawny
7. Maria Lesisz-Kogut, adwokat
8. Piotr Kochański, adwokat
9. Andrzej Kurowski, radca prawny
10. Edward J. Duliński, radca prawny
11. Tomasz Zalewski, radca prawny
12. Witold Sławiński, prawnik
13. Łukasz Jamroz, adwokat
14. Roman Nowosielski, adwokat
15. Gerard Karp, prawnik
16. Wojciech Śliż, doradca podatkowy
17. Alicja Lidzińska, prawnik
18. Marek Wojciech Zgoliński, prawnik
19. Zofia Rożniata, prawnik
20. Krzysztof Bramorski, radca prawny
21. Maciej Makula, prawnik
22. Mikołaj Pietrzak, adwokat
23. Maciej Grela, doradca podatkowy
24. Magdalena Konkolewska, radca prawny
25. Małgorzata Bednarek, prawnik
26. Łukasz Gorek, prawnik
27. Lech Obara, radca prawny[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA