fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

CNPC – potęga z wielką kasą

China National Petroleum Corporation (CNPC) to największy producent gazui ropy w Chinach i jeden z największych inwestorów w tej branży na świecie
Do CNPC należą również największe złoża surowców energetycznych w Chinach, a ich odkrycie bardzo złagodziło napięcia w zapewnieniu zaopatrzenia w gaz kilku prowincji.
CNPC zajmuje się dziś nie tylko wydobyciem surowców, ale i świadczy usługi w tej dziedzinie, dysponując bardzo zaawansowanymi technologiami. Buduje gazociągi i naftociągi, a także rafinerie naftowe i zakłady produkujące nawozy sztuczne.
CNPC powstał w 1988 r. w Pekinie i tam ma dziś centralę. Niezwykle długa jest lista innych krajów, w których realizuje projekty. Działa w Iraku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Mauretanii, Nigrze, Etiopii, Sudanie, Kazachstanie, Wenezueli, Indonezji, Pakistanie, Birmie, Mozambiku, Czadzie, Iranie, Turkmenistanie, Uzbekistanie, Singapurze, Wietnamie, Rosji, Indiach, Włoszech, Omanie, Algierii, Libii, Arabii Saudyjskiej, Ugandzie, Tajlandii, Tanzanii, Madagaskarze i Kenii. Wszystkie firmy, które współpracują z CNPC, mogą korzystać z tanich kredytów oferowanych przez Chińczyków lub też bezpośrednich inwestycji kapitałowych.
[wyimek]28 mld dol. zainwestował w ubiegłym roku na świecie koncern CNPC[/wyimek]
CNPC zarzucano w ubiegłym roku, że skorzystał z bardzo niskich cen ropy, a co za tym idzie
– spadku wartości firm naftowych do wielkich zakupów. Wtedy właśnie dokonał największych inwestycji także w Rosji, Wenezueli i Brazylii – o łącznej wartości ponad 28 mld dol.
Zdaniem prezesa firmy Jiemina Jianga grzechem byłoby nie skorzystać z okazji, które się wtedy nadarzyły. W efekcie podpisał umowy z Rosnieftem, Petrobrasem oraz wenezuelską PDVSA i ma zapewnione dostawy ropy co najmniej do 2015 r. Prezydent Wenezueli Hugo Chavez powiedział, zaś że gotów jest zapewnić dostawy nawet na 200 lat.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA