Notowania

Dziś na GPW dominowały spadki

Inwestorzy nie mogą być zadowoleni z przedostatniej sesji giełdowej w tymroku. Na rynku przez cały dzień przeważały spadki, które nasilały się zkażdą godziną
Podobnie zachowywały się inne zagraniczne parkiety. Na inwestorach większego wrażenia nie zrobiła deklaracja premiera Donalda Tuska, że "efekty polskiej gospodarki będą w 2010 r. lepsze od przewidzianych w przyszłorocznym budżecie". Nastroje trochę poprawiła przed końcem notowań publikacja indeksu Chicago PMI, który wzrósł do 60 pkt.
Co ciekawe, analitycy oczekiwali jego spadku do 55,1 pkt. z 56,1 pkt. w listopadzie. O godz. 16.45 indeksy amerykańskich giełd zniżkowały o 0,2 proc. Ostatecznie indeks WIG spadł na zamknięciu o 0,5 proc. Gorzej poradziły sobie największe firmy. Indeks WIG 20 zniżkował o 0,8 proc. Obroty na całym rynku wyniosły 1,19 mld zł (wczoraj 1,51 mld zł). W gronie największych spółek najlepiej radziły sobie papiery BRE Banku (wzrost o 2,2 proc.) i TVN (1,4 proc.). Na drugim biegunie były walory BZ WBK (spadek o 3 proc.).
Na szerokim rynku mocne ponad 6 proc. spadki odnotowały papiery TIM-u i Taleksu. Sporo działo się dziś na papierach Mostostalu Warszawa po informacji, że prezydent Wrocławia rozwiązał umowę z grupą na budowę stadionu we Wrocławiu. Na koniec dnia za akcje spółki płacono 61,90 zł (spadek o 3,3 proc.). W ciągu dnia handlowano nimi nawet po 59,10 zł. Koniec roku to okres, który służy różnym podsumowaniom. Bez dwóch zdań bieżący rok był udany dla giełdowych graczy i pozwolił zapomnieć o bessie z lat 2007-2008. Czy najbliższy rok będzie lepszy dla inwestorów? Nikt wprost na takie pytanie nie odpowie. Wydaje się, że na pewno przyjdzie nam odchorować ostatnią imponującą zwyżkę indeksów. Z drugiej strony, wielu graczy mówi o spadkach, co w krótkim terminie może doprowadzić do jeszcze jednej próby przebicia tegorocznych szczytów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL