Finanse

NBP będzie dyskontował weksle

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (po raz ostatni w starym składzie) nie zmieniła stóp. Od stycznia, wprowadzi nową stopę - dyskonta weksli. Jej startowy poziom to 4 proc.
Dyskontowanie weksli to jeden z elementów działań na rzecz przyspieszenia akcji kredytowej, zapowiedzianych przez Sławomira Skrzypka, prezesa Narodowego Banku Polskiego we wrześniu. Część członków RPP krytykowała zgłoszony przez Skrzypka pomysł.
Dyskontowanie ma polegać na pożyczaniu bankom pożyczek zabezpieczonych wekslami wystawionymi przez firmy. W ten sposób banki mają pozyskiwać gotówkę, która umożliwiłaby im dalsze rozwijanie akcji kredytowej. Co ciekawe, jedną z oficjalnych stóp NBP jest już stopa redyskonta weksli. Jest ona obecnie o 0,25 pkt proc. wyższa od nowej stopy dyskontowej.
Na ostatnim posiedzeniu RPP w starym składzie (w styczniu pojawiają się w niej już nowe osoby) nie zmieniła stóp procentowych – zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami analityków rynkowych. Ustępująca Rada Polityki Pieniężnej pozostawia główną stopę na rekordowo niskim poziomie, przy inflacji rzędu 3,3 proc. O 15:00 odbędzie się konferencja Rady. [ramka][b]Stopy procentowe NBP:[/b] [b]Stopa referencyjna (główna):[/b] 3,5 proc. [b]Stopa redyskontowa:[/b] 3,75 proc. [b]Lombardowa:[/b] 5 proc. [b]Depozytowa:[/b] 2 proc. [/ramka]

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL