Podatek dochodowy

Paczka dla byłych i obecnych zatrudnionych

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Z funduszu socjalnego kupiliśmy paczki świąteczne dla dzieci naszych pracowników. Czy są one zwolnione z podatku tak jak dopłaty do wypoczynku dzieci?
[b]Nie.[/b] Paczki dla dzieci pracowników mieszczą się w pojęciu zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]. A więc nie trzeba odprowadzać od nich podatku do wartości 380 zł rocznie. Limit ten obejmuje świadczenia na rzecz pracownika i członków jego rodziny.
Zwolnienie z opodatkowania dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 sfinansowanych ze środków zfśs wynika z kolei z art. 21 ust. 1 pkt 78 updof. Przypominam, że dopłaty nie są limitowane. [b]- Jeden z naszych pracowników przeszedł na rentę. Mimo to jego dziecko otrzymało w tym roku paczkę z zfśs. Jej wartość to 100 zł. Czy paczka jest zwolniona od podatku?
A jeżeli tak, to na jakiej podstawie?[/b] [b]Tak.[/b] Paczki dla dzieci byłych pracowników, którzy odeszli na rentę, są zwolnione z podatku, jeżeli rencista nie wyczerpał limitu 2280 zł w skali roku. Tak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 38 updof. We wskazanym limicie mieszczą się świadczenia dla byłych pracowników i członków ich rodzin, bo te osoby są uprawnione do korzystania z funduszu socjalnego. [i]Autorka jest doradcą podatkowym[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL