Ekonomia

Feldstein: Ameryka wciąż tkwi w recesji

Bloomberg
- Recesja jeszcze się nie skończyła. Minie jeszcze sporo czasu zanim będziemy mieli wystarczająco dużo informacji, aby stwierdzić jej koniec – powiedział w wywiadzie dla agencji Bloomberga Martin Feldstein, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda.
Feldstein, wymieniany do niedawna jako kandydat na następcę Bena Bernanke na stanowisku szefa Rezerwy Federalnej, przez 30 lat (do 2008 r.) był prezesem Amerykańskiego Biura Badań Ekonomicznych (NBER). Wciąż zasiada w działającej przy tej instytucji komisji, która ustala początki i końce recesji w USA.
Stłumione wydatki konsumpcyjne wskazują, że także w przyszłym roku amerykańska gospodarka pozostanie słaba. – Choć na dłuższą metę skłonność do oszczędzania jest cnotą, podczas wychodzenia gospodarki z recesji może być hamulcem – ocenił Feldstein, szef Rady Doradców Ekonomicznych Białego Domu w czasie prezydentury Ronalda Reagana. Feldstein spodziewa się też nawrotu spadkowej tendencji na rynku nieruchomości. – Latem mieliśmy przerwę w zniżkach cen nieruchomości, ale był to efekt ulg podatkowych dla osób kupujących pierwszy dom (wynoszą 8 tys. USD; niedawno program został przedłużony do wiosny – przyp. red.). Teraz tego bodźca już nie będzie – powiedział harwardzki ekonomista.
Jeśli chodzi o stabilizację rynku nieruchomości, starania administracji prezydenta Baracka Obamy zawiodły, ponieważ nie były dobrze zaprojektowane – dodał Feldstein.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL