Biznes

Sprzedaż leków w aptekach wzrosła

Wartość sprzedaży leków w aptekach w listopadzie wzrosła w stosunku do analogicznego okresu 2008 r. o 19,5 proc. i wyniosła niemal 2,33 mln zł
Statystyczna apteka osiągnęła w listopadzie przychody na poziomie 173,16 tys. zł. Pharma Expert, firma badająca rynek apteczny ocenia, że tak wysoka dynamika wynikała z tego, że na duży wzrost liczby zachorowań na choroby sezonowe nałożyło się rozprzestrzenienie się nowego wirusa grypy AH1N1, tzw. świńskiej grypy.
Największy wzrost sprzedaży przypadł segmentowi preparatów bez recepty (OTC), który osiągając wartość 880 mln zł, zwiększył się aż o 34,5 proc. w porównaniu do listopada ub. r. - Również wysokim - choć nie aż tak rekordowym - poziomem wzrostu wykazały się segmenty leków na recepty – mówi Piotr Kula, prezes Pharma Expert. Segment leków refundowanych wzrósł o 10,4 proc., a leków pełnopłatnych o 15,4 proc. - Informacje z początku grudnia wskazują, iż zmniejsza się liczba chorych na grypę, co zapewne wpłynie na wyniki segmentu OTC, niemniej grudzień jest miesiącem, w którym wzrasta sprzedaż m.in. dermokosmetyków czy leków gastrycznych – zauważa Piotr Kula. Średnia cena leku w listopadzie br. wyniosła 15,19 zł. W porównaniu do średniej ceny z listopada 2008r. (14,52 zł) nastąpił wzrost o 4,6 proc., natomiast względem października br. (15,36 zł) średnia cena leków spadła o 1,1 proc.
NFZ wydał na refundację leków w listopadzie 720 mln zł, tj. o 14,5 proc. więcej niż w przed rokiem. Jednocześnie zmniejszył się poziom współpłacenia pacjentów za leki refundowane z 31 w listopadzie 2008 r. do 28,5 proc.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL