fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Zmarł Jegor Gajdar

Jegor Gajdar
AFP
W nocy z wtorku na środę w wieku 53 lat zmarł Jegor Gajdar, architekt reform gospodarczych w Rosji w latach 90., określanych mianem terapii szokowej.
Przyczyną zgonu był zator. O śmierci Gajdara poinformował jego asystent, Giennadij Wołkow.
[srodtytul]Rosyjscy reformatorzy o "moralnym liderze"[/srodtytul]
Anatolij Czubajs, były pierwszy wicepremier, autor programu rosyjskiej prywatyzacji i były szef Administracji Prezydenta FR Borysa Jelcyna, oświadczył, że to właśnie Gajdar na początku lat 90. uchronił Rosję przed głodem, wojną domową i rozpadem.
Czubajs nazwał Gajdara "wielkim człowiekiem, wielkim uczonym i wielkim mężem stanu". "Mało kto w historii Rosji i świata może równać się z nim siłą intelektu, a także jasnym rozumieniem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości" - oznajmił były wicepremier. "W ostatnich latach był dla nas wszystkich intelektualnym i moralnym liderem" - dodał.
Inny z rosyjskich reformatorów, również były wicepremier Borys Niemcow określił Gajdara mianem "symbolu Rosji". Oświadczył, że jego śmierć jest dla wszystkich normalnych ludzi w Rosji ogromnym szokiem. Według Niemcowa, "Gajdar oddał życie za to, by Rosja uniknęła wojny domowej".
"Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku Rosja stała wobec wyboru - albo rzeki krwi, albo bolesne reformy. Gajdar, będąc człowiekiem odważnym, wybrał drogę ciężkich reform, czym uratował wiele, wiele istnień ludzkich" - powiedział Niemcow.
Żal z powodu śmierci Gajdara wyraził też były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Zaznaczył jednak, że to właśnie idee Gajdara przygotowały grunt pod rozpad Związku Radzieckiego. Gorbaczow podkreślił, że mimo to miał do niego ciepły stosunek. "Pracował u mnie jako doradca; mądry chłopak" - powiedział były prezydent.
[ramka][b]Jegor Timurowicz Gajdar[/b] był premierem i ministrem finansów Federacji Rosyjskiej w latach 1991-1992. Wnuk pisarza Arkadego Gajdara, syn admirała Timura Gajdara. W 1978 ukończył wydział ekonomii Uniwersytetu Moskiewskiego. Od 1980 był członkiem KPZR i redaktorem działu gospodarczego dziennika KC KPZR Kommunist. W 1990 objął szefostwo działu gospodarczego Prawdy.
W 1991 opuścił szeregi partii komunistycznej i został doradcą Borysa Jelcyna. Jako minister finansów był jednym z autorów terapii szokowej, która poprzez uwolnienie ruchu cen spowodowała gwałtowną drożyznę i drastycznie pogorszyła poziom życia ludności. Udało mu się jednak w znacznym stopniu zredukować deficyt budżetowy. W 1991 został ministrem rozwoju gospodarczego. Od 15 czerwca do 14 grudnia 1992 pełnił obowiązki premiera Rosji. Od września 1993 do stycznia 1994 był pierwszym wicepremierem. W 1994 założył partię Demokratyczny Wybór Rosji. W 1999 z Anatolijem Czubajsem został współprzewodniczącym Sojuszu Sił Prawicowych. W latach 1999-2003 był deputowanym do Dumy Państwowej. W 2001 doprowadził do połączenia Demokratycznego Wyboru Rosji z Sojuszem Sił Prawicowych. Był autorem ponad 100 publikacji naukowych z dziedziny ekonomii.
Był nieprzejednanym krytykiem polityki Władimira Putina, zarzucał mu doprowadzenie do odejścia Rosji od systemu gospodarki wolnorynkowej.
[i]źródło: Wikipedia[/i][/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA