Społeczeństwo

Pocztówki uraziły rudowłosych

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Po proteście klientów sieć Tesco wycofuje z części sklepów kartki świąteczne z dowcipem na temat rudych
Na kartkach dziecko o rudych włosach siedzi na kolanach Świętego Mikołaja, a pod spodem widnieje napis: „Mikołaj kocha wszystkie dzieci. Nawet rude”. Oburzyło to matkę trzech rudych córek, 30-letnią rudowłosą Davinię Phillips z Dringhouses.
– Wzięłam tę kartkę z półki i nie mogłam uwierzyć. Pomyślałam sobie: „Co jest w tym śmiesznego?” – powiedziała dziennikarzom BBC News. Pani Philips kupiła kartkę za 1,5 funta, żeby móc pokazywać znajomym, jak znieważa się rudych. Po wyjściu ze sklepu była jednak coraz bardziej wzburzona, więc zawróciła i powiedziała sprzedawczyni, co myśli o kartkach. Ekspedientka przyjęła uwagę ze zrozumieniem.
Tego samego dnia wieczorem Philips znów przyszła do sklepu. Okazało się, że kartki zostały usunięte z oferty. Jak relacjonuje Philips, jej oburzona szwagierka poszła do innego sklepu Tesco i też zażądała usunięcia obraźliwych kartek. Dyrekcja supermarketu usłuchała. Rzecznik Tesco przeprosił w imieniu firmy wszystkich, którzy poczuli się znieważeni. – Sprzedajemy szeroką gamę pocztówek bożonarodzeniowych, w tym takie, które mają być dowcipne. Nie było naszą intencją obrazić żadnego klienta i przepraszamy, jeśli ta kartka wywołała oburzenie – podkreślił. Jak dodał, kierownictwo firmy rozważa, czy wycofać kartki z całej sieci. Davinia Philips nie rozumie tych wahań Tesco. – Gdyby bohaterami takiej kartki uczyniono dzieci z nadwagą, to sklep natychmiast zostałby zamknięty, a autorów obrazka wyrzucono by z pracy – stwierdziła. Producent pocztówek, firma Quitting Hollywood, specjalizuje się w rubasznych dowcipach. Na innej pocztówce wypuszczonej z okazji tegorocznych świąt dziecko wykrzywia usta i płacze, a Święty Mikołaj przypomina: – Mówiłem ci przecież, że to pod tyłkiem renifera to nie jest czekolada!
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL