Prawnicy

Wojna z terroryzmem nie uzasadnia tortur

www.sxc.hu
Po zamachu z 11 września 2001 r.niekwestionowane w cywilizowanym świecie standardy traktowania podejrzanych zostają podważane. Wielu się z tym nie godzi
Tej tematyce poświęcona była poniedziałkowa konferencja „Wojna z terroryzmem a prawa człowieka – dochodzenie prawdy i odpowiedzialności” zorganizowana przez Fundację Helsińską. Znaczną jej część zajęła kwestia rzekomego przetrzymywania więźniów z al Kaidy w szkole wywiadu w Kiejkutach lub na pobliskim wojskowym lotnisku w Szymanach na Mazurach, na którym kilkakrotnie miały lądować samoloty CIA.
Panelistom nie chodzi o przewóz więźniów (terrorystów), ale o to, że mogły być wobec nich zastosowane niedopuszczalne metody śledcze, w szczególności tortury. Mówiono o tym w formie przypuszczającej, bo dowodów wciąż nie ma. – Zajmuję się tą tematyką, gdyż nakazuje mi to wrażliwość człowieka, który kiedyś siedział w więzieniu. Każdy człowiek, niezależnie od tego, jakie na nim ciążą podejrzenia, ma prawo do cywilizowanych metod śledczych – powiedział „Rz” Józef Pinior, były znany opozycjonista.
Dr Adam Bodnar z FH zaapelował do kandydatów na nowego prokuratora generalnego, by wyjaśnili kwestię pomocy polskich władz i służb Amerykanom. Darian Pavli, jeden z gości, przytoczył zeznanie wysokiego oficera służb amerykańskich, że po „11 września zdjęli rękawiczki”, oraz debatę z amerykańskiej telewizji, czy można torturami wymusić zeznanie – wcześniej taka debata byłaby nie do pomyślenia.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL