Muzyka

Fryderyk z Dalekiego Wschodu

materiały prasowe
Pekin to pierwsza ze światowych metropolii, która rozpoczęła obchody Roku Chopinowskiego 2010
Już niebawem cały świat zamierza świętować 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora, ale warto zwrócić uwagę na to, co będzie działo się na Dalekim Wschodzie. Tam uroczystości przygotowano ze szczególnym rozmachem, a w Chinach, Korei Południowej, na Tajwanie i oczywiście w Japonii należy dziś szukać młodych pianistów, którzy chcą pójść śladem wielkich chopinowskich wykonawców z przeszłości.
Takiej inauguracji roku Chopina, jaką zorganizowały Chiny, może pozazdrościć każdy kraj. Do nowoczesnego centrum sztuki w Pekinie, które wybudowano z okazji ostatniej olimpiady, zaproszono najlepszych pianistów ze świata. Jako pierwszy wystąpił w poniedziałek Lang Lang, po nim w następnych dniach zagrają m.in. Maurizio Pollini, Garrick Ohlsson czy Dang Thai Son. W dalekiej Azji można też upatrywać kandydata do zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim, który w 2010 r. odbędzie się w Warszawie. Być może szansę na sukces ma Japonka Marina Koka lub Lin Lei Zhu z Chin, wyróżnieni na niedawnym konkursie w koreańskim Daegu. A może kandydat do nagrody pojawi się na festiwalu, który w lutym rozpocznie się w Tajpej na Tajwanie. Przez kilka miesięcy studenci zagrają tam komplet utworów polskiego kompozytora.
Imprezę tę organizuje Federacja Fryderyka Chopina w Tajpej. Takich towarzystw działa w świecie 40, kolejne powstanie niebawem w Kaliningradzie. – Żaden inny kompozytor nie ma tylu przyjaciół w świecie – podkreśla Elżbieta Artysz, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Towarzystw Chopinowskich. – Wszyscy pragną coś zrobić dla Chopina, tymczasem w Polsce poprzez niego chcemy promować miasta, towary, oferty turystyczne. Do najciekawszych przedsięwzięć towarzystw tworzących federację należy lutowy festiwal we Francji, gdzie podczas dziesięciu koncertów też będą wykonane wszystkie utwory Fryderyka. W tym samym czasie w Miami odbędzie się Narodowy Konkurs Chopinowski. W kwietniu Wiedeń organizuje dużą konferencję naukową, tamtejsze towarzystwo chce też postawić Chopinowi pomnik w stolicy Austrii. Jak co roku festiwale odbędą się w Valldemosie na Majorce, w austriackim Gaming czy w Mariańskich Łaźniach. [i]Więcej o Roku Chopinowskim [link=http://www.chopin2010.pl]www.chopin2010.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL