Ekonomia

Atomowy biznes made in Russia

Bloomberg
Rosja opanowuje rynek budowy reaktorów jądrowych na świecie. Teraz stawia elektrownie atomowe w Chinach, Bułgarii, Iranie i Indiach, gdziewybuduje 20 nowych reaktorów. Koszt jednego reaktora to ok. 2 mld dol.
Wielkie budowanie za „kilkadziesiąt miliardów dolarów” w Indiach zapowiedział szef państwowego Rosatomu Siergiej Kirienko. Podległa mu spółka Atomstrojexport buduje już elektrownie pod klucz w Bułgarii (Bielenije) Chinach (Tian Wan) i Iranie (Buszer).
W Indiach Rosjanie pracują przy elektrowni Kudankułam, gdzie postawią 6 reaktorów. Jeszcze sześć ma stanąć w elektrowni w prowincji Bengal Zachodni a w planach jest budowa jeszcze jednej siłowni. W środę 7 grudnia umowę w sprawie budowy podpiszą w Moskwie premierzy - Manmohan Singh i Władimir Putin. Kontrakty, które na tej podstawie Atomstojexport podpisze z indyjskim inwestorem będą opiewały na co najmniej 24 mld dol. (12 energobloków). Na budowie elektrowni zarobi też firma rosyjska TWEŁ (należy do holdingu Atomstrojexport) dostarczająca paliwo uranowe. Jest jednym z największych dostawców na świecie. Zaopatruje wszystkie elektrownie rosyjskie i 14 krajów świata.
W lutym firma podpisała z hinduskim odbiorcą kontrakt na dostawę paliwa do istniejących siłowni oraz budowanej Kudankułam. Wartość kontraktu - 700 mln dol.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL