Poradniki

Czy spółdzielnia może przeciągać uregulowanie spraw gruntowych?

W sierpniu 2009 r. złożyłem wniosek o wykup mieszkania spółdzielczego. Otrzymałem informację, że nie są jeszcze uregulowane sprawy gruntu. Spółdzielnia nie podaje, kiedy rozwiąże ten problem. Czy może sprawę przeciągać w nieskończoność?
Dopóki spółdzielnia nie ureguluje spraw gruntowych, dopóty nie ma szans na wykup lokalu na pełną własność. Ale uregulowanie spraw gruntowych to nie wszystko. Spółdzielnia musi jeszcze przygotować uchwałę określającą odrębny przedmiot własności (wynika z niej m.in., kto i za ile może się przekształcić oraz udział w nieruchomości wspólnej) i przygotować dokumenty do wykupu. Czasem sprawa ciągnie się tak długo nie z winy spółdzielni, lecz np. gminy. Teoretycznie spółdzielnie powinny sprawy praw do gruntu załatwić już dawno.
Z pytania nie wynika czy czytelnikowi przysługuje teraz lokatorskie, czy własnościowe prawo, jeżeli to pierwsze, to może przekształcić je we własnościowe (patrz odpowiedzi na inne z poniższych pytań). [ramka][b]Czytaj też [/b] [ul][li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,402830_Przeksztalcenia_dzis_i_jutro___.html]Przekształcenia dziś i jutro [/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403132_Korzysci_z_przeksztalcenia.html]Korzyści z przekształcenia [/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403143_Przeksztalcenie_najmu.html]Przekształcenie najmu[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403145_Sprawa_rozwodowa_a_przydzial.html]Sprawa rozwodowa a przydział[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403147_Niejasny_stan_prawny_gruntu_pod_budynkiem.html]Niejasny stan prawny gruntu pod budynkiem[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403150_Czy_spoldzielnia_moze_przeciagac_uregulowanie_spraw_gruntowych_.html]Czy spółdzielnia może przeciągać uregulowanie spraw gruntowych?[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403164_Koszty_notarialne.html]Koszty notarialne[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/artykul/8,403165_Co_z_wykupem_wlasnosciowych_po_1_stycznia_2010.html]Co z wykupem własnościowych po 1 stycznia 2010[/link][/li] [/ul] [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL