Finanse

Fiskalna promocja wódki

Fotorzepa, Darek Golik
Kreml zapowiada serię podwyżek akcyzy na piwo. W lepszej sytuacji są gorzelnie, ale te w większości należą do państwa
Nowa stawka akcyzy na piwo wyniesie średnio 9 rubli na litrze (obecnie 3 ruble) i będzie obowiązywać tylko w przyszłym roku. W kolejnych dwóch latach jeszcze wzrośnie odpowiednio o 11 i 20 proc. W 2010 r. da to budżetowi ok. 3 mld rubli (110 mln dol.).
[wyimek]78 litrów piwa wypija rocznie statystyczny Rosjanin[/wyimek] Piwowarów najbardziej oburzył fakt, że akcyza na wódkę wzrośnie tylko o 10 proc. Jednak rosyjskie browary są w rękach prywatnych, podczas gdy ponad 50 proc. produkcji wódki przypada na firmy państwowe.
– W Rosji w tym roku z powodu recesji rynek piwa spadł o 8 proc. W przyszłym ceny np. na nasze piwa wzrosną o 15 – 20 proc. Już teraz kilku mniejszych producentów zamknęło swoje browary. Inne zapowiadają wycofanie się z rynku – mówi „Rz” Kirił Bołmatow z SABMiller Russia. Firma otworzyła niedawno w Ulianowsku swój trzeci rosyjski zakład. Dzięki temu może produkować 10 mln hl piwa rocznie. Dla światowych piwowarów Rosja to rynek o dużym potencjale. Ponad trzy razy większy od polskiego (roczna produkcja – 112 mld hl). I choć Rosjanin wciąż woli mocny alkohol, a spożycie piwa jest niższe niż w Polsce (rocznie 78 l piwa na głowę, w Polsce – 91 l).
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL