Banki

Fundusze inwestycyjne dysponują już ponad 90 mld zł

Za większością zwyżek wartości aktywów stoi dodatnie saldo wpłat i wypłat
90,8 mld zł – tyle środków zgromadzonych było w funduszach inwestycyjnych na koniec listopada, podała wczoraj Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami. To więcej o 1,6 mld zł, czyli prawie 2 proc., niż na koniec października. Prawie 300 mln zł z tego przyrostu to jednak aktywa MCI Capital TFI, które od listopada zostało włączone do zestawienia branżowego.
Za większością zwyżek wartości aktywów funduszy stoi dodatnie saldo wpłat i wypłat. Według najświeższych szacunków Analiz Online, firmy monitorującej ten rynek, wyniosło ono prawie 0,8 mld zł. To drugi najlepszy, po sierpniu tego roku, wynik branży, licząc od wybuchu kryzysu około dwóch lat temu. Pieniądze w listopadzie płynęły zarówno do funduszy bezpiecznych, jak i agresywnych. Głównie do podmiotów ze skrajnych kategorii, czyli pieniężnych i akcyjnych. To właśnie one odnotowały największą zwyżkę wartości aktywów w minionym miesiącu, odpowiednio o 4,2 proc. i 3,1 proc. – Napływ kapitału do jednej z tych dwóch przeciwstawnych kategorii funduszy często zależy od tego, którego towarzystwa dotyczy. Klienci niektórych TFI zdecydowanie chętniej kupowali fundusze akcji, a innych, fundusze pieniężne – mówi Tomasz Publicewicz, analityk Analiz Online.
Aktywa TFI wciąż nie wróciły do poziomu z końca sierpnia 2008 r., czyli sprzed upadku Lehman Brothers. Ale brakuje już tylko nieco ponad 1 mld zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL